P. Plavčan doručí demisiu prezidentovi SR v najbližších dňoch

TASR, 17. augusta 2017 12:47

Plavčan formálne ukončí výkon svojej funkcie až po tom, ako jeho demisiu prijme prezident.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Dosluhujúci minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) doručí svoju demisiu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo školstva. Plavčan formálne ukončí výkon svojej funkcie až po tom, ako jeho demisiu prijme prezident.
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan počas tlačovej konferencie. Foto: TASR/Michal Svítok

Plavčan dnes oznámil, že abdikuje na funkciu ministra školstva Na odchod Plavčana vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten zatiaľ potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.

Téma TASR