Otvárame deťom dvere do sveta príbehov

Školský servis, 8. septembra 2018 7:19

Dôležitosť kníh a čítania v živote detí a mladých ľudí je nespochybniteľná.

Bratislava 8. septembra (SkolskyServis.sk) - Veľmi nás tešia projekty podporujúce lásku ku knihám od útleho veku ako napríklad Prečítané leto, Úlet s knihou alebo Čítajme si spolu. Na tieto tituly sa tešíme spolu s čitateľmi všetkých vekových kategórií v ďalšom polroku.
Ilustračné foto Foto: František Iván/TASR

Od roku 2013, keď vyšiel prvý diel príbehov o Mimi a Líze, nebola na Slovensku séria kníh, ktorá by rovnako nadchla ratolesti a ich rodičov. Katarína Kerekesová a jej tvorivý tím chystá na december špeciálny 16-minútový večerníček, ktorý uvidíte vo vysielaní RTVS. A samozrejme, že k nemu pripravujeme aj rovnomennú knižku Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla.

Na úspech svojej obrázkovej encyklopédie Včely nadväzuje aj poľský autor Piotr Socha titulom Stromy. Vďaka nádherným veľkoformátovým ilustráciám navštívite zázračný svet stromov a zistíte, prečo sú také dôležité, koľko druhov ich existuje, ktoré z nich sú najvyššie, najstaršie a najhrubšie, ako vznikli skamenené lesy, čo sú to letokruhy a mnoho iných zaujímavostí.

Milovníkov kníh určite nadchne spoločný projekt Gabriely Futovej a Kataríny Škorupovej o tlačiarenských škriatkoch, ktorí sa volajú Hups, Rups a Šups a svojimi písmenkovými kúskami narobili kopu problémov.

Vo svojej druhej a poslednej autorskej knihe sa Petra Hilbert vrátila do detstva. Jej príbeh je o dievčatku žijúcom v dome na kopci neďaleko jedného veľkomesta. Svet Pepíny z Longitalu preto tvorí kamenný dom, divotvorná záhrada rastúca na jeho streche a podivuhodní susedia. Knihu si chcela autorka aj sama ilustrovať, žiaľ, nestihla. Podľa jej želania text dopĺňajú obrázky talentovanej Marie Makeevy.

Dôraz na ilustrácie kladie aj knižka veselých básničiek pre vtipné hlavičky Labky, krídla, chvostíky od Márie Štefánkovej s obrázkami Mareka Mertinka.

Z obľúbených sérií od slovenských autorov pokračujú futbalové dobrodružstvá mladého talentu Carlosa (Július Belan – Super strela, Carlos!) a čitatelia sa dozvedia viac aj o legende o Braslavovi, ktorá pokračuje v knihe Sedem požehnaní (Ivana Jungová).

Na Vianoce zabudnite na všetko, čo sa hovorí o severnom póle, a pripravte sa na tri adventné a štedrovečerné dobrodružstvá.

S desaťročným Wilym, so spievajúcimi škriatkami, Santom, no i kopou darebákov, lietajúcimi sobmi a tým najnezvyčajnejším dinosaurom sa zoznámite v knihe Santasaurus. Jej autorom je Tom Fletcher, nová hviezda literatúry pre deti vo Veľkej Británii.

Najuznávanejší nórsky detektívkar Jo Nesbø sa pohral s motívom ukradnutých sviatkov. Zachráni doktor Proktor Vianoce v piatom pokračovaní najbombastickejších dobrodružstiev Buleho, Lisy a doktora Proktora?
S hrdinami Terryho Pratchetta je vždy obrovská zábava a výnimkou nie sú ani vianočné poviedky v knihe Santa a jeho falošná brada. Čo by ste povedali na vybuchujúci vianočný koláč alebo krotkého snežného muža?

SkolskyServis.sk informovala Nataša Juráčková
Vydavateľstvo SLOVART, spol. s r.o.

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR