OĽaNO-NOVA:Milióny na školstvo a vedu končia u sponzora strany Smer-SD

TASR, 22. januára 2016 11:48

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal Igor Matovič z opozičného hnutia OĽaNO-NOVA. To upozorňuje, že milióny určené na školstvo a vedu končia u údajného sponzora strany Smer-SD.

Bratislava 22. januára (TASR) – Vládna strana Smer-SD tvrdí, že nie sú peniaze pre učiteľov a pre školstvo a ak sa nájdu, tak až v budúcom volebnom období. Na druhej strane škole, ktorá je najhoršia z pohľadu hodnotenia odbornosti, ktorá nemá žiadne vedecké práce publikované v zahraničných časopisoch, pridelí dotáciu 4,4 milióna eur pre excelentné vedecké tímy. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal Igor Matovič z opozičného hnutia OĽaNO-NOVA. To upozorňuje, že milióny určené na školstvo a vedu končia u údajného sponzora strany Smer-SD.

Predseda hnutia OľaNO Igor Matovič Foto: TASRČerešničkou na torte je podľa Matoviča to, že niekoľko mesiacov predtým zrealizuje táto vysoká škola verejné obstarávanie. "To verejné obstarávanie, čuduj sa svete, vyhrá firma, ktorá patrí podľa spisu Gorila akcionárovi vládnej strany Smer-SD," podotkol Matovič.

Líderka kandidátky hnutia OĽaNO-NOVA Veronika Remišová spresnila, že na jeseň 2015 minister školstva Juraj Draxler (nominant Smer-SD) definitívne odňal akreditáciu na doktorandské štúdium Vysokej škole Danubius v Sládkovičove. "To mu však nebránilo v tom, aby tejto súkromnej vysokej škole, o pár týždňov neskôr, ministerstvo z výzvy Mobilizácia excelentných výskumných tímov udelilo eurofondovú dotáciu v hodnote 4,4 milióna eur," tvrdí Remišová.

O excelentnosti týchto výskumných tímov môžu mať podľa jej slov ľudia oprávnené pochybnosti. Dokazovať to má hodnotenie Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry ARRA 2015. "Táto škola v ukazovateli veda a výskum získala z maximálnych 100 bodov, rámci jednej fakulty nula bodov, v rámci druhej jeden bod a tretia fakulta získala až šesť bodov," spresnila Remišová. Ako tvrdí, na podobnej úrovni je zverejnená aj publikačná činnosť tejto vysokej školy. V roku 2014 podľa jej slov nepublikovala škola žiadny článok vo vedeckých zahraničných i domácich časopisoch. V nekarentovaných domácich časopisoch mala publikovať 12 článkov. "Z toho desať článkov bolo publikovaných na webovej stránke školy," podotkla Remišová.

Zmluva medzi ministerstvom školstva a Vysokou školou Danubius o poskytnutí nenávratného finančného príspevku nadobudla účinnosť 10. novembra 2015. Podľa líderky kandidátky OĽaNO-NOVA bolo všetko vybavenie potrebné nainštalovať, dodať a vyfakturovať do konca decembra minulého roka. "V ten istý deň podpísala vysoká škola zmluvu na dodávku IT infraštruktúry s firmou CellQoS z Trnavy. Verejné obstarávanie prebehlo skôr, skončilo v lete. Na toto verejné obstarávanie minula celú túto eurofondovú dotáciu," povedala Remišová.

Ako podotkla, väčšinovým vlastníkom tejto spoločnosti, podľa zápisnice z valného zhromaždenia, má byť jeden z údajných akcionárov strany Smer-SD. "Vladimír Poór so synom," spresnila. Najväčšia položka v tomto projekte mala byť vo výške 1,6 milióna eur a slúžiť mala na projekt - Nástroj na modelovanie vzťahov vo verejnej správe. "Asi nič lepšie neilustruje zbytočnosť tohto projektu, ako takáto položka," dodala Remišová.

Podľa Matoviča, aby sa takýmto prípadom zabránilo, je potrebné odpolitizovať Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) či Najvyšší kontrolný úrad. Na ÚVO navrhuje tiež zriadiť analytickú jednotku, ktorá bude schopná posudzovať hospodárnosť jednotlivých projektov.


TASR sa pokúsi získať reakciu Ministerstva školstva SR, Vysokej školy Danubius v Sládkovičove a spoločnosti CellQoS.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac