Od štúdia v zahraničí odrádza mladých ľudí najmä finančná náročnosť

TASR, 9. januára 2018 8:04

Vyplýva to z prieskumu programu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Slovak Professionals Abroad Program.

Bratislava 9. januára (TASR) – Od štúdia v zahraničí odrádza mladých ľudí najmä finančná náročnosť. Vyplýva to z prieskumu programu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Slovak Professionals Abroad Program.
Americká Harvardova univerzita v meste Cambridge Foto: TASR

"Neplatí, že sa bavíme len o mladých z bohatých rodín. Štúdium je drahé, ale v súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako náklady pokryť, napríklad štipendiá, práca popri škole. Navyše mladí sa neboja ani zadlženosti. Veria, že štúdium v zahraničí im prinesie kariéru, s ktorou študentské pôžičky splatia bez problémov," poznamenala riaditeľka programu Slovak Professionals Abroad Program Jana Trnovská s tým, že to tak vždy nie je. Podľa nej je potrebné zvážiť a uistiť sa, či daná škola za to naozaj stojí. "Na Slovensku často panuje mylný dojem, že akákoľvek škola v zahraničí je kvalitnejšia ako tá na Slovensku," doplnila Trnovská. Viacerí študenti uviedli, že odrádzajúca bola tiež vzdialenosť od domova.

Členovia Slovak Professionals Abroad Program počas novembra 2017 oslovili formou online dotazníka študentov zo Slovenska, ktorí aktuálne študujú v zahraničí alebo absolventov zahraničných univerzít, ktorí sú maximálne tri roky po skončení štúdia na zahraničnej vysokej škole. Na prieskume sa zúčastnilo 101 študentov.

Téma TASR