Od nového roka si študenti a učitelia môžu požičiavať z nového fondu

TASR, 13. decembra 2012 8:22

Pedagógom umožní nový fond požičať si prostriedky až do výšky 30.000 eur. Študentské pôžičky v novom zákone nemajú určený limit.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Od 1. januára 2013 vznikne Fond na podporu vzdelávania, ktorý zlúči súčasný Študentský pôžičkový fond a Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov. Prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o Fonde na podporu vzdelávania, ktorý 5. decembra schválili poslanci Národnej rady SR.

Bez popisu Foto: František Iván/TASR


Pedagógom umožní nový fond požičať si prostriedky až do výšky 30.000 eur. Študentské pôžičky v novom zákone nemajú určený limit. Dosiaľ bol strop na študentskú pôžičku 1328 eur na akademický rok. Výška pôžičky sa má po novom určovať individuálne. Podľa návrhu zákona budú pri prideľovaní pôžičiek preferovaní študenti zo sociálne slabších pomerov, až následne študenti dosahujúci lepšie výsledky. Úroková sadzba na pôžičky študentov a učiteľov z tohto fondu nebude môcť presiahnuť 4,5 percenta ročne.

Právna norma rozširuje okruh žiadateľov. Kým doteraz si mohli požičať iba začínajúci učitelia, z nového fondu si budú môcť požičať aj učitelia, odborní pracovníci škôl a tiež doktorandi.

Návrh stanovuje, že v záujme bezpečnosti zdrojov fondu musia byť jeho finančné prostriedky vedené výhradne v Štátnej pokladnici. Fond však naďalej zostáva neštátnym. Niektorí opoziční poslanci exriaditeľovi fondu vyčítali, že prostriedky investoval aj do nebankového subjektu, čo bolo podľa nich rizikové.

Téma TASR