NRSR: Slobodný výber učebníc pre školy a učiteľov neprešiel

TASR, 16. mája 2017 12:11

Slovenským školám podľa liberálov, ako jedným z mála v Európe, chýba možnosť nakupovať učebnice podľa vlastného výberu.

Ilustračné foto Foto: TASRBratislava 16. mája (TASR) - Školy a učitelia nedostanú možnosť vybrať si učebnice podľa vlastného uváženia. Plénum Národnej rady (NR) SR dnes totiž nepodporilo návrh novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení od SaS, ktorý mal takúto slobodu zaviesť.

Slovenským školám podľa liberálov, ako jedným z mála v Európe, chýba možnosť nakupovať učebnice podľa vlastného výberu. "Školy budú dostávať príspevok na učebnice v normatíve a dostanú tak možnosť nakupovať a vyberať si učebnice podľa svojho uváženia. Po novom už nebude škola odkázaná iba na jeden typ učebníc predpísaný ministerstvom, ale bude si môcť vybrať zo širšieho portfólia učebníc - zo schválených aj odporúčaných, ktoré dnes ministerstvo neprepláca. Oproti súčasnému stavu sa im rozšíri výber o niekoľko sto nových učebníc," vysvetľoval poslanec Branislav Gröhling (SaS).

Podľa jeho slov je otvorený trh s učebnicami overený model, ktorý bezproblémovo funguje v mnohých krajinách. "Tento model pomôže školám a učiteľom špecializovať sa, skvalitniť výučbu a prispôsobiť ju potrebám svojich žiakov," tvrdil Gröhling. Je totiž presvedčený, že slobodný výber učebníc je prvý krok k tomu, aby v budúcnosti mohli školy inovovať vzdelávanie a využívať nové metódy a prístupy.

Gröhling poukazoval aj na to, že mnohým školám nestačia iba schválené učebnice, ktoré ministerstvo prepláca. "Školy niekedy chcú používať aj učebnice, ktoré ministerstvo neprepláca, pretože im schválené učebnice nepostačujú, alebo nie sú spokojní s ich kvalitou. Aj to dokazuje, že konečne by sme mali prijať toto opatrenie a otvoriť trh s učebnicami. Je to zároveň jeden z našich 20 konkrétnych krokov na skvalitnenie školstva, ktoré sme minulý mesiac predstavili, ako aj jeden z bodov programu SaS," dodal Gröhling.

Plénum neposunulo do druhého čítania ani novelu školského zákona od SaS, ktorá mala zlúčiť pozície výchovného a kariérového poradcu do funkcie školského poradcu. Právna norma mala jasne definovať jeho kompetencie a definovať náplň kariérového poradenstva.

map miaTéma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac