Návštevníci Noci výskumníkov sa môžu prejsť v nafukovacom modeli srdca

TASR, 24. septembra 2015 11:48

Cieľom festivalu je oboznámiť širokú laickú verejnosť so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce.

Na snímke festival vedy - Noc výskumníkov v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave v roku 2014. Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 25. septembra (TASR) – Úlomok z vyše dvojkilogramového meteoritu, ktorý dopadol neďaleko Košíc v roku 2010. Aj to môžu vidieť návštevníci podujatia Európska noc výskumníkov 2015, ktoré sa na Slovensku uskutoční v piatok 25. septembra. Cieľom festivalu je oboznámiť širokú laickú verejnosť so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce.

Podujatie zavíta do piatich slovenských miest - Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc a Tatranskej Lomnice. Na všetky podujatia festivalu je voľný vstup. Budú prebiehať od 9.00 h do neskorých večerných hodín, pričom hlavné podujatie v Bratislave vyvrcholí už tradične o polnoci.

V Bratislave bude program festivalu prebiehať v Starej tržnici, Prírodovednom múzeu SNM, ale aj vo V-klube a Nu Spirite. V Starej tržnici bude pripravených 70 vedeckých stánkov, ktoré odprezentujú rôzne oblasti slovenskej vedy. Návštevníci budú môcť byť napríklad súčasťou nadrozmerného nafukovacieho modelu srdca a prejsť sa tajuplným svetom komôr a predsiení. Vedci záujemcom zmerajú aj EKG a to sa bude v reálnom čase zobrazovať na mobilnom telefóne alebo tablete.

Priestor Národného osvetového strediska v Bratislave a V–klub bude počas festivalu vedy patriť maratónu vedecko–populárnych prednášok, mobilnému chemickému laboratóriu, ale aj zábavnému učeniu a precvičovaniu anorganickej chémie prostredníctvom hry Chemplay. V Prírodovednom múzeu SNM sa návštevníci dozvedia viac o povolaní astronóma, zistia, ako sa dostávajú nepôvodné rastliny na Slovensko, a budú mať možnosť dozvedieť sa viac o horách a lesoch Aljašky. Záujemcovia si tu budú môcť pozrieť aj úlomok vyše dvojkilogramového meteoritu Košice, ktorý rozžiaril a dopadol západne od Košíc ešte v roku 2010.

Ústrednou témou festivalu je "Veda - budúcnosť Slovenska". Európsku noc výskumníkov 2015 organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk. Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, ministra školstva Juraja Draxlera, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša a ďalších zástupcov organizátorov a partnerov podujatia.Téma TASR