Nitriansky samosprávny kraj ocenil najlepších študentov stredných škôl

TASR, 13. júna 2018 14:17

Kraj takto odmenil víťazov celoštátnych i medzinárodných olympiád, stredoškolskej odbornej činnosti, odborných, umeleckých a športových súťaží.

Nitra 13. júna (TASR) - Päťdesiat najlepších žiakov z celkového počtu vyše 20.000 študentov stredných škôl v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) si v stredu prebralo ocenenie z rúk predsedu NSK Milana Belicu. Kraj takto odmenil víťazov celoštátnych i medzinárodných olympiád, stredoškolskej odbornej činnosti, odborných, umeleckých a športových súťaží.
Ilustračné foto Foto: Henrich Mišovič/TASR

Predseda NSK vo svojom príhovore zdôraznil, že štát ako garant celého systému vzdelávania musí vytvoriť motivujúce legislatívne prostredie nielen pre učiteľov a žiakov, ale aj pre ich rodiny a zamestnávateľov. „K rozhodujúcim podmienkam úspešnosti pripravovanej reformy vzdelávania patrí nepochybne aj avizované zvýšenie verejných výdavkov na výchovu a vzdelávanie vrátane vyššieho platového ohodnotenia učiteľov. Zásadná reforma v tejto oblasti nie je jednorazovou záležitosťou, ale dlhodobým procesom,“ skonštatoval Belica.

Podľa jeho slov musí byť cieľom reformy príprava študentov pre potreby hospodárskeho a spoločenského života na Slovensku. „Pretože v súčasnosti podľa štatistických údajov až 63 percent žiakov stredných škôl získava počas štúdia kvalifikáciu, ktorú štát nepotrebuje. Približne 57 percent absolventov vysokých škôl sa neuplatní vo svojom odbore. Každoročne takto štát vynakladá 250 miliónov eur na neperspektívne študijné odbory,“ vyhlásil Belica.

Zároveň pripomenul, že pre kraj je mimoriadne dôležité, že v septembri spustí výrobu automobilka Jaguar Land Rover v priemyselnom parku Nitra-sever. „Už teraz ovplyvňuje podnikateľské prostredie v našom kraji. Preto NSK optimalizuje študijné i učebné odbory a buduje centrá odborného vzdelávania a prípravy, v ktorých sústreďuje najlepších pedagogických a odborných pracovníkov aj najmodernejšie technológie,“ dodal Belica.


Téma TASR