Veľtrhy Bibliotéka/Pedagogika sa začali

TASR, 9. novembra 2017 13:14

Veľtrhsa konajú v Bratislave od štvrtka a vyvrcholia v nedeľu 12. novembra.

Bratislava 9. novembra (TASR) - Štatistický kvíz pre žiakov prvého stupňa základných škôl, historické vydania štatistických ročeniek a publikácií, ale aj prezentáciu produktov a služieb ponúka Štatistický úrad (ŠÚ) SR na veľtrhu Bibliotéka/Pedagogika. Ten sa koná v Bratislave od štvrtka a vyvrcholí v nedeľu 12. novembra.

"ŠÚ pri príležitosti Európskeho dňa štatistiky organizuje kvíz pre deti a zároveň počas dvoch dní podujatia (9. a 10.11.) máme stánok, kde si široká verejnosť môže siahnuť na výsledky práce úradu, zoznámiť sa so štatistikou a dozvedieť sa všetko to, čo robíme," uviedol pre TASR predseda ŠÚ SR Alexander Ballek. Záujemcovia sa počas veľtrhu môžu oboznámiť s produktmi a službami ŠÚ SR a zároveň si v praxi vyskúšať prácu s elektronickými databázami úradu.

Súčasťou expozície je aj výstava historických vydaní štatistických publikácií od roku 1921 a viacerých ročeniek. "Ľudia môžu byť svedkami toho, ako sa vyvíjala práca štatistiky na Slovensku a v Československu," povedal Ballek. Ako ďalej doplnil, záujemcovia sa dozvedia aj informácie o grafoch a číslach a môžu si spraviť predstavu o tom, ako čísla dokážu zmapovať vývoj slovenskej spoločnosti.

ŠÚ v spolupráci s RTVS pripravil program aj pre najmladšiu generáciu. "Vymysleli sme štatistický kvíz, pri ktorom bude aj Smajla Prekvapená z formátu Trpaslíci z televízie RTVS," priblížil Ballek. Takýmto spôsobom sa ŠÚ snaží žiakom základných škôl ukázať, čo je to štatistika a akým spôsobom funguje.

Knižný veľtrh Bibliotéka spolu s výstavou Minerály vo štvrtok a piatok sprevádza celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične. Vlani veľtrh navštívilo viac ako 45.000 ľudí.
Téma TASR