Návrh zaviesť povinný teplý obed pre žiakov otvoril rokovací týždeň

TASR, 17. septembra 2018 12:40

Vládny Smer-SD už skôr oznámil, že chce zaviesť stravné zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti v základných školách.

NRSR, archívna snímka. Foto: TASR Pavel Neubauer
Bratislava 17. septembra (TASR) - Povinný teplý obed pre každého žiaka za každý deň školského vyučovania. To je návrh hnutia OĽaNO, ktorým poslanci otvorili piaty rokovací deň 34. schôdze Národnej rady SR.

Teplý obed má mať podľa navrhovanej novely školského zákona aj každé dieťa v poslednom ročníku materskej školy, rovnako za každý deň strávený v škôlke. "Zámerom je skvalitnenie stravovania v materských, základných a stredných školách," zdôvodňujú obyčajní.

Vládny Smer-SD už skôr oznámil, že chce zaviesť stravné zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti v základných školách. Každé dieťa by tak malo od štátu dostať 1,2 eura na deň na stravovanie. Toto opatrenie by malo stáť SR 106 miliónov eur.

"Ak už vláda plánuje vynaložiť tieto prostriedky na stravovanie v školách a školských zariadeniach, navrhujeme, aby bolo zabezpečené, že deti a žiaci dostanú za tento finančný príspevok kvalitnú protihodnotu, a to vo forme teplého obeda," dodáva OĽaNO.

Nedostatočné stravovanie ovplyvňuje podľa nich zdravie a blahobyt detí pri rozvoji ich rastu, poznávania a správania. Zároveň spôsobuje emočné a akademické problémy detí. "Poskytnutie teplého obeda zlepší stravovacie návyky a študijné výsledky hlavne žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov z marginalizovaných skupín, ktorí nemajú prístup k teplej strave," dopĺňa OĽaNO.

Téma TASR