Na Slovensku sa rozbieha unikátny projekt rekvalifikácie

Školský servis, 3. mája 2018 13:28

Odbornú kvalifikáciu získa dvadsať tisíc nezamestnaných.

Na snímke študenti Duálnej akadémie Volkswagenu počas ukážky praktickej časti výučby v novej tréningovej hale pre autotronikov počas Dňa otvorených dverí v Bratislave 2. decembra 2017. FOTO TASR - Pavol Zachar Foto: TASR


Bratislava 3. mája (SkolskyServis.sk) - Konzorcium Deutsch-Slowakische Akademien (DSA), dcérska spoločnosť nemeckého vzdelávacieho koncernu EBG a spoločnosť Newport Group (NG), budú v priebehu nasledujúcich štyroch rokov realizovať projekt s názvom Pripravený na prácu. Spolupracovať pri tom budú aj s Duálnou akadémiou, ktorú zriadili pred tromi rokmi spoločnosti Volkswagen, Siemens, Matador spolu s Bratislavským samosprávnym krajom. Projekt pripravilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a predpokladané náklady sa odhadujú na takmer 30 miliónov eur. Jeho cieľom je riešiť aktuálne problémy na trhu práce, osobitne v oblasti automobilového priemyslu, kde chýbajú v súčasnosti tisíce kvalifikovaných pracovníkov.

Ako zdôraznil Bernhard Beckmann, predseda Dozornej rady EBG Magdeburg - materskej spoločnosti DSA, pri projekte sa budú využívať dlhoročné úspešné skúsenosti, ktoré majú s rekvalifikáciou nezamestnaných v Nemecku. Aj nemecká ekonomika v minulosti potrebovala riešiť problém s nedostatkom kvalifikovaných odborníkov a jednou z najúčinnejších metód v krátkom aj v strednodobom horizonte sa ukázala byť práve rekvalifikácia nezamestnaných.

Konzorcium Deutsch-Slowakische Akademien a NG plánuje realizovať projekt na celom území Slovenska. Bude pri tom využívať aj kapacity na vybraných stredných odborných školách, ktorých zriaďovateľom je DSA a hodlá tiež využívať v spolupráci s Duálnou akadémiou špičkovo vybavené odborné učebne a haly na tejto strednej odbornej škole. Jednou z výhod budúceho projektu by mala byt aj rýchla návratnosť vynaložených finančných prostriedkov pri príprave odborníkov pre jednotlivé odborné profesie, ktorá sa aj pri náročnejších z nich, napríklad pri operátorovi výroby a mechatronikovi, odhaduje na približne dva až štyri mesiace.
Ako zdôraznil predseda predstavenstva DSA Marek Nikel, cieľom projektu bude pripravovať rekvalifikačnými kurzami odborníkov predovšetkým pre všetky štyri automobilky, ktoré v súčasnosti na Slovensku pôsobia, ale zároveň aj pre ďalšie filmy v strojárenskom priemysle u nás.

Téma TASR