Na simulovanej misii na Mars sa bude skúmať projekt školákov zo SR

TASR, 16. decembra 2018 8:10

Do súťaže Misia Mars sa prihlásilo desať tímov z celého Slovenska.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Projekt gymnazistov zo Skalice, ktorý sa zaoberá využitím ľudských vlasov ako hnojiva rastlín, sa vo februári 2019 podrobí skúške na simulovanej misii pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry na Havaji. Do súťaže Misia Mars sa prihlásilo desať tímov z celého Slovenska, TASR o tom informovala astrobiologička a vedúca misie na Havaji Michaela Musilová.

"Väčšina projektov zaujala tým, že si žiaci dali záležať na tom, aby si naštudovali témy relevantné pre ich projekty. Tie potom zaujímavo a originálne odprezentovali cez videá, popisy projektov a nakoniec aj osobne. Páčilo sa mi, že študenti veľakrát pristúpili k projektom ako seriózni vedci a dôkladne ich pripravili tak, že by sme ich naozaj realisticky a pomerne jednoducho mohli uskutočniť počas simulovaných misií na Mars či na Mesiac," povedala Musilová.

Hlavnú cenu, testovanie projektu vedcami v simulovanej misii na Havaji, si odniesli žiaci z Gymnázia F. V. Sasinku zo Skalice. Cieľom experimentu bude dokázať efektivitu využitia vlasov a ochlpenia ako hnojiva rastlín pri ceste na Mars a na samotnom Marse. Ambíciou gymnazistov je ukázať, že sa aj takéto hnojivá môžu vyrovnať bežným dusíkatým. Študenti pri návrhu vychádzali z toho, že astronautom vo vesmíre rastú vlasy a ochlpenie rýchlejšie ako na Zemi. Za osemmesačnú púť na Mars by tak nazbierali dosť materiálu na pestovanie aj výživu rastlín. Na celý experiment pritom vedcom postačia nožnice a vybraná rastlina.

Na druhom mieste sa umiestnili žiaci z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského z Košíc, ktorí navrhli, ako pestovať zemiaky bez využitia pôdy vo vzduchu. Tretí skončili žiaci z detvianskeho gymnázia, ktorí sa rozhodli využiť biologický odpad výskumníkov na tvorbu recyklovanej vody.

Misia Mars bude mať svoje pokračovanie aj o rok, kde študenti budú mať možnosť rozmýšľať o objavovaní nových svetov a zároveň o udržateľnosti života na našej planéte.

Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Úlohou prihlásených študentov alebo študentských tímov bolo vytvoriť projekt vedecko-technického experimentu, ktorého výsledky by mali praktický prínos pre ďalší výskum možností života na Marse z pohľadu rôznych vedeckých disciplín: biológie, medicíny, energetiky, techniky a iných. Víťazný tím žiakov bude môcť dávať počas simulovanej misie pokyny posádke o tom, ako má realizovať experiment, a neskôr bude môcť využiť dáta z experimentu na škole. Medzi ceny pre víťazov druhého ročníka Misie Mars patrí, okrem iného, aj exkurzia do CERN-u vo Švajčiarsku.

Téma TASR