Na rekonštrukciu ZUŠ P. M. Bohúňa vyčlenila samospráva 154.000 eur

TASR, 17. októbra 2017 10:20

Keďže ide o jednu z najväčších investícií mesta v tomto roku, samospráva na ňu v rozpočte mesta vyčlenila približne 154. 000 eur.

Dolný Kubín 17. októbra (TASR) – Základná umelecká škola (ZUŠ) Petra Michala Bohúňa v Dolnom Kubíne prechádza v týchto mesiacoch rekonštrukciou. Keďže ide o jednu z najväčších investícií mesta v tomto roku, samospráva na ňu v rozpočte mesta vyčlenila približne 154.000 eur. Predpokladaný termín dokončenia prác je do konca decembra 2017. Pre TASR to uviedol referent informovania verejnosti Mestského úradu (MsÚ) v Dolnom Kubíne Martin Buzna.

„Škola sídli v jednej z najstarších budov v našom meste a jej stav si vyžaduje opravu,“ povedal primátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov. Podľa jeho slov sa práve preto rozhodli investovať finančné prostriedky na revitalizáciu budovy, fasády, okien a strechy. Zároveň doplnil, že v minulosti sa mesto snažilo získať peniaze z Európskych fondov, no neúspešne. „Rozhodli sme sa preto, že je tento rok potrebné pristúpiť k rekonštrukcii z vlastných zdrojov,“ vysvetlil.

Ako ozrejmil Buzna, budova školy prejde stavebno-technickými úpravami pozostávajúcimi zo zatepľovania väčšej časti obvodového plášťa, výmeny okenných, dverných výplní a strešnej krytiny. „Škola dostane aj nový náter, ktorým sa skrášli a obnoví jej vonkajší vzhľad. Zároveň prejde rekonštrukciou hydroizolácia proti vzlínaniu vlhkosti do obvodového nadzemného muriva z čelnej strany,“ povedal. Naplánovaná je aj výmena strešnej krytiny vrátane opravy poškodených detailov krovu či oprava fasádnej omietky na čelenej strane budovy. „Spolu s výmenou strešnej krytiny dôjde k montáži novej bleskozvodovej sústavy,“ vysvetlil.

„Dôvodom týchto prác na škole je zníženie energetickej náročnosti budovy, odstránenie príčin vlhnutia muriva a výmena strešnej krytiny tak, aby bola zachovaná vzácna kolónia netopiera obývajúca podstrešný priestor. Mesto tieto práce konzultuje s ochranármi,“ vysvetlil vedúci odboru výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade Dolný Kubín Pavol Starek.

Téma TASR