Na ikonickej americkej fotografii je Slovák

TASR, 25. februára 2018 8:47

Michael Strank, ktorý vztyčuje americkú vlajku na známej ikonickej fotografii, bol slovenského pôvodu.

Bratislava 25. februára (TASR) - Dokumentárny film, ktorý o ňom Slováci natočili, si v piatok pozreli stredoškoláci z viacerých bratislavských škôl.

"Príbeh seržanta Stranka je jedným z mnohých, ktoré sa stali základom nášho stáleho priateľstva a partnerstva. Som poctený, že môžem predstaviť jeho príbeh," povedal na úvod americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling.
Vztyčoanie vlajky Foto: Wikipedia

Fotografia vztyčovania vlajky na vrchu Suribači dnes zdobí steny mnohých amerických vládnych budov. Vo Virgínii podľa nej postavili aj sochu. Ako hovorí režisér filmu Dušan Hudec, Strank sa stal slávnym, lebo bol v správnom čase na správnom mieste. Vo filme však "zastupuje tých bezmenných, ktorí zahynuli a dnes o nich nikto nevie".

Mike Strank sa narodil v spišskej dedine Jarabina, odkiaľ sa ako šesťročný spolu s rodinou presťahoval do USA. V októbri 1939 sa prihlásil do námornej pechoty. Tri dni po vzniku fotografie vo veku 25 rokov zahynul.

"Niet divu, že tu máme problém s neonacistami, keď si nevážime tých, ktorí riskovali životy za slobodu a to, aby sme sa postavili na stranu víťazov. V tej dobe sme totiž boli satelitom fašistického Nemecka. Preto by sme takéto filmy mali robiť," povedal po filme Hudec stredoškolákom.

Ak nájde sponzorov, najbližšie natočí film o masakre pri obci Nemecká. "Od 4. do 11. januára 1945 zahynulo vo vápenke v Nemeckej 400 až 900 ľudí," hovorí. Táto kauza podľa neho doteraz nebola spracovaná.

Film "Chlapec, ktorý sa chcel stať prezidentom" o Michaelovi Strankovi sa bude dať vidieť aj v ďalších slovenských mestách. V pondelok (26.2.) ho premietnu v Nitre a v stredu (28.2.) v Banskej Bystrici.


Téma TASR