Na festival Hronského povestí a rozprávok prišlo temer 60 recitátorov

Školský servis, 11. decembra 2017 9:17

Škola v Jasove svojím krásnym vzhľadom a pohostinnosťou učarila všetkým recitátorom.

Ocenení žiaci v obidvoch kategóriách s riaditeľkou domácej školy PaedDr. Alžbetou Mačatovou / v druhom rade v strede / a erudovanými porotami. Foto:Jasov 11. decembra (SkolskyServis.sk) - V piatok 8. decembra sa konal v Základnej škole Jasov 8. ročník krajského matičného festivalu v prednese Hronského rozprávok a povestí - HRONSKÉHO JASOV. Žiaci ZŠ z Košického a Prešovského kraja svojim prednesom rozprávok vzdali hold Jozefovi Cígerovi Hronskému , ktorý bol nielen vynikajúci spisovateľ, ale aj učiteľ, maliar, redaktor, nakladateľ, publicista a autor literatúry pre mládež.

Hlavným organizátorom parády slovenských rozprávok bola ZŠ Jasov, spolu s Maticou slovenskou, ktorú zastupovali MO MS Košice - Myslava. Ďalšími spoluorganizátormi boli starosta obce Jasov Ing. Gabriel Nagy a odbor školstva OÚ v Košiciach.

Ako sa vyjadrili učitelia, ktorí prišli z celého východu SR, tak upravenú školu, ako mohli vidieť v čarokrásnom Jasove, už dávno nevideli.

Z Košického a Prešovského kraja sa predstavilo takmer 60 recitátorov z viac ako 20-tich ZŠ zo Stredy nad Bodrogom, cez Humenné, Sečovce, Kecerovce, Lipník pri Bardejove , niekoľké školy z Košíc, domáceho Jasova až po školy v Spišskej Novej Vsi. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Erudované poroty to mali pre vysokú kvalitu prednesov veľmi ťažké pri rozhodovaní. Hlavne v druhej kategórii , kde boli udelené po dve druhé a tretie miesta.

1. kategória

1. miesto: Terézia Trcková, ZŠ, Kežmarská, Košice
2. miesto: Dávid Pollan, ZŠ, Námestie L. Novomeského 2, Košice
3. miesto: Anetta Sadivová, ZŠ Svidník

2. kategória

1. miesto: Laura Novotná, ZŠ Smižany
2. miesto: Leonard Ďuraško, ZŠ Kecerovce
Laura Kopsová, ZŠ Cyrila a Metoda, Košice
3. miesto: Liliana Tóthová, ZŠ Streda nad Bodrogom
Ján Horváth, ZŠ Jasov

Na ocenených žiakov čakali hodnotné knihy a farebné diplomy MS, ktoré venovali do festivalu starosta obce Jasov Ing. Gabriel Nagy, generálny riaditeľ LYNX s.r.o Košice Ing. Róbert Kollár a zakladateľ festivalu - predseda MO MS v Košiciach Myslave František Mrva.

Žiaci z východu Slovenska boli počas vyhodnotenia výsledkov obdarovaní okrem hore uvedených hodnotných cien aj balíčkami mikulášskych dobrôt , kvalitného občerstvenia a slávnostného , ktoré do tejto nádhernej obeda pre do prevádzajúcich učiteľov matičnej prehliadky Hronského rozprávok a povestí venovala riaditeľka ZŠ Jasov Dr. Alžbeta Mačatová, spolu s riaditeľom Metro Košice Ing. Petrom Miklovičom.

Veľké poďakovanie patrí riaditeľke domácej školy v Jasove PaedDr. Alžbete Mačatovej, ktorá so svojim pedagogickým kolektívom , ale aj so starostom obce Jasov Gabrielom Nagyom zabezpečila kvalitnú logistiku tejto veľkej parády Hronského rozprávok a povestí . A okrem toho už tretí rok zabezpečila pre do prevádzajúcich učiteľov , spolu so starostom Jasova z ich vlastných finančných prostriedkov slávnostné obedy pre všetkých zúčastnených učiteľov, ktorí sprevádzali žiakov z celého východu Slovenska.... povedal na záver zakladateľ krajského matičného festivalu František Mrva.

Foto - ocenení žiaci v obidvoch kategóriách, s riaditeľkou domácej školy PaedDr. Alžbetou Mačatovou / v druhom rade v strede / a erudovanými porotami.

V Jasove 8. decembra 2017 Jozef MyslavskýTéma TASR