Na DUK bude študovať 345 detí

TASR, 15. júna 2018 13:32, aktualizované 15. júna 14:18

Na online štúdium sa možno ešte prihlásiť.

Bratislava 15. júna (TASR) – Letnú vzdelávaciu aktivitu v podobe Detskej Univerzity Komenského (DUK) už 16. rok pripravujú Divadlo Aréna s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave. Na prednášky je prihlásených 345 študentov od 9 do 14 rokov. Ďalší záujemcovia sa do 31. júla môžu prihlásiť do 8. ročníka online štúdia."O DUK je veľký záujem a za 15 rokov ju absolvovalo vyše 5000 denných a viac ako 2100 online študentov. Prednášalo im vyše 135 profesorov zo svetových univerzít. V rámci Európskej únie bola zaradená medzi vzorové detské univerzity popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni. Je však jediná na svete, kde prednášky bývajú v divadle, spájame vzdelávanie s umením. Spolu s workshopmi je to aj vďaka viacerým sponzorom mega akcia so širokým tematickým spektrom. Prichádzajú k nám neistí mladí ľudia držiaci sa maminej sukne a na konci odchádzajú s určitým sebavedomím," povedal na piatkovej tlačovej konferencii iniciátor DUK a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Aj podľa rektora UK Karola Mičietu je táto aktivita veľmi dobrá príležitosť pre deti, ako užitočne tráviť voľný čas, stať sa lepším, zodpovednejším. "DUK nemá žiadnu legislatívu a tým ani žiadne úradné obmedzenia. Robia ju nadšenci s odborníkmi na vysokej úrovni. To je pozoruhodný príklad," pripomenul Mičieta.

Podľa neho deti sa na unikátnych prednáškach povznesú nad témami, ktoré v škole nemajú. Budú sa venovať histórii, umeniu, športovaniu aj matematike. Tá sa vraj dostala v školách do úzadia, ale je veľmi dôležitá pri riešení formalizácie rôznych súčasných problémov.DUK sa začne 4. júla v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou. Počas ceremónie tradične zaznie hymna DUK a študenti dostanú univerzitné indexy. Úvodnú prednášku na tému Prečo musíme chrániť myšlienku a odkaz 68. a 89. roku? prednesie poslanec Európskeho parlamentu, bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

V pláne majú osem prednášok, v rámci ktorých sa študenti DUK dozvedia, prečo máme na Slovensku toľko speváckych talentov, prečo môžu policajti nasadzovať putá, prečo aj grafiti môžu byť kultúrnymi pamiatkami, ale aj prečo 2+2 je 5. Cyklus prednášok uzavrie profesor fyzikálnej chémie Univerzity Warwick vo Veľkej Británii Vasilios Stavros na tému Prečo môže byť slnko aj naším nepriateľom?

Program je opäť obohatený o dobrovoľné sprievodné podujatia. Bude army workshop, exkurzie a vzdelávacie programy v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Slovenským národným múzeom a Slovenskou filharmóniou. Tiež návšteva Národnej banky Slovenska, Energolandu, škola v prírode na Planinke, tanečný workshop s Miňom Kerešom či najobľúbenejšia Parlamentná hodina otázok s poslancami Národnej rady SR.

Informácie sú na internetovej stránke www.duk.sk.

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR