Zabezpečiť peniaze na rekreačné poukazy je kompetencia zriaďovateľov

TASR, 4. januára 2019 14:18

Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR v reakcii na vyjadrenia opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Bratislava 4. januára (TASR) - Zabezpečenie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy pre zamestnancov škôl je v kompetencii zriaďovateľov škôl, ktorými sú napríklad mestá, obce či vyššie územné celky. Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR v reakcii na vyjadrenia opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Foto: TASR


"Tieto finančné prostriedky žiadnym spôsobom nezasahujú do rozpočtu ministerstva školstva a neuberajú peniaze ani školám, ani učiteľom, ako nepravdivo uvádza poslanec Sopko vo svojom vyhlásení," zdôraznil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

"Tiež by sme radi upriamili pozornosť na štatistické údaje, podľa ktorých z celkového počtu 1623 základných škôl s právnou subjektivitou je len 175, teda necelých 11 %, ktoré majú evidovaných fyzicky viac ako 50 zamestnancov. V prípade stredných škôl je to z počtu 236 spolu 53 škôl, teda necelých 22,5 %," podčiarklo MŠVVŠ SR.

Podľa poslanca Národnej rady SR za OĽaNO Miroslava Sopka od začiatku roka čelia školy vážnemu problému. Pre nové nariadenie z dielne vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) budú mať menej peňazí na vzdelávanie detí. Príspevok na rekreáciu sa podľa neho dotkne vyše 200 škôl, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Do ich štíhlych rozpočtov "vypáli" ďalšiu dieru vo výške 275 eur ročne na osobu. "Ak má škola napríklad 50 zamestnancov, bude musieť nájsť takmer 14.000 eur," vyčíslil Sopko.

Nápad predsedu SNS Andreja Danka je podľa Sopka populistický najmä preto, že štát školám nijako nepomôže. Peniaze nie sú vyčlenené v štátnom rozpočte, ale bremeno presunula vláda na riaditeľov škôl. Tí sa opäť musia vyrovnať s niečím, na čo vopred neboli pripravení a na čo nemajú peniaze. Vláda zabúda na to, že školy nie sú firmy a už teraz majú problém vyjsť z nízkeho normatívu. "Na rozdiel od vládnych politikov my s riaditeľmi škôl komunikujeme," podotkol Sopko.

"V hnutí OĽaNO sa nemôžeme prizerať, ako sa vláda zbavuje zodpovednosti zaplatiť za svoje výmysly. Preto žiadame ministerku školstva aj ministra financií, aby na rekreačné poukazy vyčlenili peniaze z rezervy rozpočtu. Inak budú milióny eur chýbať na kvalitnejšie vzdelávanie našich detí," uzavrel Sopko.
Téma TASR