MŠVVŠ sa ohradilo voči tvrdeniam,že má problémy pri čerpaní eurofondov

TASR, 18. marca 2018 7:27

Ministerstvo školstva sa ohradzuje voči tvrdeniam Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý uviedol, že rezort má opätovne problémy pri čerpaní eurofondov.

Bratislava 187. marca (TASR) - "Takisto dôrazne odmietame medializované informácie, že by NKÚ podal na rezort trestné oznámenie," uviedla v písomnom stanovisku Ria Feik Achbergerová z Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.
"Uvedené tvrdenie NKÚ je nepravdivé a evokuje to, že ide o nové aktuálne zistenia a pochybenia. Tlačová správa NKÚ sa týka výsledkov kontrol skončených v roku 2017 vo vzťahu k medializovaným výzvam a nejde o nové zistenia. Zároveň dementujeme podanie trestného oznámenia na rezort školstva," uviedla.

Feik Achbergerová pripomenula, že Európska komisia na 10. monitorovacom výbore k Operačnému programu Výskum a inovácie, konanom 9.3.2018, vysoko ocenila prácu nového vedenia ministerstva školstva a Výskumnej agentúry. "A vyslovila opätovnú dôveru v operačný program aj prostredníctvom schválenia Hodnotiacich a výberových kritérií. Ministerstvo na základe schválenia začne so zverejňovaním nových výziev už v marci 2018," vysvetlila Feik Achbergerová.

Tá zdôraznila, že ministerstvo školstva posledný polrok v spolupráci s Výskumnou agentúrou "intenzívne pracovalo na komplexnej zmene systému podpory výskumu a vývoja z OP Výskum a inovácie tak, aby nové vyhlásené výzvy a všetky procesy v nich boli maximálne transparentné a aby boli do budúcna príkladom dobrej praxe".

"V tomto zmysle bolo prijatých množstvo opatrení, ktoré smerujú k vyhláseniu výziev podľa nových pravidiel reflektujúcich v plnej miere aj všetky zistenia NKÚ," dodala Feik Achbergerová.

NKÚ uznalo, že v médiách sa šírili nepresné informácie "na základe našej tlačovej správy z piatka (16.3.)". "Na jeseň minulého roka úrad spustil prierezovú kontrolu súvisiacu s prípravou a realizáciou výziev v rámci rizikových operačných programov financovaných z fondov Európskej únie. Medzi prvými inštitúciami bola preverená Výskumná agentúra, ktorá je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Výskum a inovácie," povedala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková s tým, že na základe zistení NKÚ v závere minulého roka predseda úradu Karol Mitrík informoval novú ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS), ktorá z pozície riadiaceho orgánu začala prijímať opatrenia vo vzťahu k agentúre, aby procesy neboli subjektívne a poskytovanie nenávratných finančných príspevkov bolo transparentné, s jasnými pravidlami.

"O závery uvedenej kontrolnej akcie sa zaujímali aj orgány činné v trestnom konaní, preto bol zo strany NKÚ protokol o výsledku kontroly na prelome rokov poskytnutý polícii. Najvyššia kontrolná inštitúcia má v tomto roku pripravenú samostatnú kontrolu vo Výskumnej agentúre, ako aj v rezorte školstva, aby boli preverené prijaté opatrenia a ich uplatňovanie v procesoch riadenia európskych fondov," dodala Bolech Dobáková


Téma TASR