Víťazi súťaže Land Rover 4x4 v školách

Školský servis, 18. decembra 2017 10:20

Foto: Land Rover


Bratislava 18. decembra (SkolskyServis.sk) -

• Viac ako 150 talentovaných mladých ľudí zo 16 krajín sveta zápolilo vo svetovom finále súťaže Land Rover 4x4 v školách v Abu Dhabi
• Študenti pomocou počítačov navrhli a zostavili miniatúrne autá na diaľkové ovládanie
• Mladí ľudia mohli ukázať svoj talent pred predstaviteľmi spoločnosti Jaguar Land Rover, lídra v oblasti výskume a vývoji v Spojenom kráľovstve
• Od roku 2000 sa už viac ako tri milióny mladých ľudí zúčastnilo celosvetového vzdelávacieho programu Jaguar Land Rover
• Školský tím z Portugalska v tomto ročníku zvíťazil a porazil tím z Malajzie a Austrálie
• Video z podujatia nájdete na tomto linku


Viac ako 150 talentovaných budúcich softvérových inžinierov zo škôl v 16 krajinách sveta sa zišlo v Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch na svetovom finále súťaže Land Rover 4x4 v školách.

Šikovní mladí technici vo veku od 11 do 19 rokov naprogramovali a navrhli miniatúrne diaľkovo ovládané vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies. Tie priviezli a prezentovali na dvojdňovej súťaži na pretekárskom okruhu Yas Marina.

V jednej z výziev prekonávali miniatúrne vozidlá aj náročnú trať, ktorá bola postavená na reálnom SUV vozidle Land Rover Discovery. V ďalšej mali súťažiaci za úlohu naprogramovať autonómne auto. Prekvapenie v podobe tejto programátorskej úlohy si vyžadovalo optimalizáciu existujúcej sady kódov, aby mohol SUV model prejsť náročnú trať v najrýchlejšom možnom čase.

Spoločnosť Jaguar Land Rover dlhodobo podporuje vzdelávacie projekty v oblastiach vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM). Potvrdzuje tak svoje predsavzatie inšpirovať mladých ľudí, aby si zvolili kariéru v technických odboroch a stali sa tak členmi generácie inžinierov, ktorá bude navrhovať a vyvíjať elektrické a autonómne vozidlá budúcnosti.

Portugalský tím K-EVO sa stal šampiónom ročníka 2017. Malajzijský tím Panthera a austrálsky Fair Dinkum 4x4 finišovali na druhom a treťom mieste.

Alex Heslop, riaditeľ so špecializáciou na riešenie v oblasti elektrotechniky zo spoločnosti Jaguar Land Rover povedal: "Mojimi veľkými vášňami sú nielen technológie, ale aj hľadanie ciest ako inšpirovať mladých ľudí k budovaniu celoživotnej kariéry v technických odboroch. Súťaž Land Rover 4x4 v školách nám pomôže nájsť budúcich odborníkov pre pracovné pozície v oblasti programovania softvéru, počítačových systémov, či vývoja aplikácií. Programátorská úloha prekvapila tímy a bola skvelým spôsobom, ako upozorniť mladých ľudí na dôležitosť inovácií v oblasti softvéru."

Líder víťazného tímu, sedemnásťročný Luís Ligeiro povedal: “Táto výzva nám poskytla fantastické praktické skúsenosti s manažovaním malého biznisu a programovania. Mali sme unikátnu možnosť naučiť sa niečo o procesoch a prístupoch pri výrobe reálneho Land Rover Discovery, čo nás skutočne všetkých neuveriteľne inšpirovalo. Veľmi radi by sme sa podieľali na vývoji a výrobe vozidiel budúcnosti."

Globálna súťaž Land Rover 4x4 v školách umožnila spoločnosti Jaguar Land Rover od roku 2000 osloviť viac ako tri milióny mladých ľudí. Tímy sa kvalifikovali do svetového finále prostredníctvom série regionálnych a národných podujatí a napríklad víťazný tím K-EVO sa do Abu Dhabi dostal ako víťaz portugalského národného finále.

Zo slovenského národného kola postúpil do svetového finále tím Columba Racing z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach. Kapitán slovenského tímu Martin Hrehor (17) po súťaži uviedol: "Súťaž si nás získala hneď, ako sme sa o nej dozvedeli. Chceli sme sa dozvedieť viac o rôznych aspektoch vedy a techniky súvisiacich s navrhovaním, výrobou a marketingom vozidiel s pohonom 4x4. Získané vedomosti sme mohli uplatniť priamo v súťaži. Máme radi technológiu, elektroniku a programovanie, takže je to pre nás ideálna súťaž. Ak niekto na školách zvažuje účasť v budúcom ročníku, tak ju samozrejme odporúčame, pretože je to úžasný zážitok, ktorý vám pomôže rásť a učiť sa nové veci.“


Kompletné výsledky:

Svetový šampón K - EVO - Portugalsko
2. miesto Panthera – Malajzia
3. miesto Fair Dinkum 4x4 – Austrália

Ocenenie za inovatívne myslenie Tessera Extreme Racing – Grécko
Ocenenie za programovanie The Doc's – Škótsko
Najlepší nováčik Project Ram – SAE
Najlepšie auto K - EVO – Portugalsko
Ocenenie za trvalú udržateľnosť Project Ram – SAE
Ocenenie za výskum a vývoj All4One – Nemecko
Ocenenie za súťaž s prívesom Epsilon Engineers – Anglicko
Najlepší výkon na trati Team Rhino – Južná Afrika
Ocenenie za ťahanie prívesu TECH BRAIN – Brazília
Špeciálne ocenenie poroty Rogue 6 – Cyprus
Najlepší marketing TEAM HURRICANE – Malajzia
Ocenenie za tímovú identitu K - EVO – Portugalsko
Ocenenie za prezentáciu Panthera – Malajzia
Ocenenia za portfólio a stánok Fair Dinkum 4x4 - Austrália
Najlepšie využitie social media AUTO291 – Brazília

O súťaži

Land Rover 4x4 v školách je projektovo zameraný vzdelávací program pre tímy do šiestich študentov vo veku 11-19 rokov, ktorí navrhujú, testujú a vyrábajú modely vozidiel na diaľkové ovládanie. Rádiovo ovládané vozidlá zdolávajú technicky náročný terén, skaly aj vodu na pretekoch diaľkovo ovládaných modelov terénnych áut. Okrem vynikajúcich jazdných vlastností musia vozidlá akusticky reagovať na naklopenie vozidla nad určitú hranicu a obstáť v pretekoch cez rôzne prekážky, akými sú napríklad vodný kanál alebo strmé stúpanie či zjazd. Ale to nie je všetko. Land Rover 4x4 v školách vyžaduje aj zvládnutie manažérskej, marketingovej a finančnej oblastí. Každý zo súťažných tímov musí prezentovať nielen dizajn modelu vozidla a jeho vlastnosti v teréne, ale aj plán marketingových aktivít, aby dokázal, že dokáže spolupracovať so sponzormi.
Víťaz slovenského národného kola je nominovaný na účasť na finále Svetového pohára, ktoré sa za účasti viac ako 150 študentov z celého sveta bude konať začiatkom decembra v Abu Dhabí v Spojených arabských emirátoch.Poznámky

• Technologická výzva "Land Rover 4x4 v školách" je jedným z najkomplexnejších technických projektov pre stredné a základné školy, ktoré sa v súčasnosti konajú nielen na Slovensku a v Českej republike, ale po celom svete. Súťaž, ktorá má pôvod v Spojenom kráľovstve, a ktorú nielen finančne, ale aj organizačne a technicky podporuje (ako naznačuje názov) Land Rover, sa tento rok zúčastňujú tisícky tímov v takmer 40 krajinách na viacerých kontinentoch.
• Spoločnosť Jaguar Land Rover je najväčšou britskou automobilkou, ktorý vyrába vozidlá dvoch ikonických britských značiek. Land Rover je poprednou svetovou značkou vozidiel s pohonom všetkých kolies. Jaguar je jednou z najvýraznejších svetových značiek luxusných a športových automobilov.
• V roku 2016 predala spoločnosť Jaguar Land Rover viac ako 583 000 vozidiel v 136 krajinách sveta, pričom viac ako 80 percent vozidiel vyprodukovaných vo Veľkej Británii si našlo svojich majiteľov v zahraničí.
• Jaguar Land Rover zamestnáva po celom svete viac ako 40 000 ľudí a vytvoril pracovné miesta pre ďalších 240 000 ľudí pracujúcich v oblasti predaja áut, v závodoch dodávateľov a lokálnych podnikoch v regiónoch, kde pôsobí. Výrobné závody sa nachádzajú vo Veľkej Británii, Číne, Brazílii, Indii a najnovší sa buduje na Slovensku.
• Jaguar Land Rover si vybral pre umiestnenie svojho závodu Slovensko po podrobnej analýze viacerých lokalít po celom svete nachádzajúcich sa nielen v Európe, ale aj Mexiku a USA.
• Naše modely ponúkame s úspornými naftovými a benzínovými motormi už dnes a pracujeme na vývoji nových elektrických a hybridných technológií, ktoré uvedieme na trh už onedlho. Od roku 2020 budú všetky nové modelu automobilov Jaguar a Land Rover ponúkané s možnosťou výberu verzie s elektrickými či hybridnými technológiami.

Kontaktné informácie pre médiá:
Jozef Plško, Corporate Affairs Manager / Manažér komunikácie / Jaguar Land Rover Slovakia
M: +421 945 430 297 e: jplsko@jaguarlandrover.com

Lisa Palmer, Corporate Affairs Manager / Jaguar Land Rover
M: +44 7557 540611 e: lpalmer1@jaguarlandrover.com

Stephanie Jones, Communications Officer / Jaguar Land Rover
M: +44 7468 473546 e: sjones37@jaguarlandrover.com

Téma TASR