Lubyová bude musieť informovať, čo bude s testovaním piatakov

TASR, 13. septembra 2017 10:27

Prezident pripomenul, že pred Lubyovou stoja výzvy, ktoré presahujú rozsah jednej volebnej vlády.

Prezident Andrej Kiska (vpravo) v Prezidentskom paláci vymenoval kandidátku SNS Martinu Lubyovú (vľavo) za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu. V Bratislave, 13. septembra 2017. Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 13. septembra (TASR) – Podľa prezidenta SR Andreja Kisku verejnosť očakáva jasný signál, že nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nom. SNS) pripraví opatrenia, ktoré umožnia získať peniaze na vedu a výskum pre slovenské vedecké tímy a inovatívne firmy. Zároveň očakáva, že nová ministerka bude musieť v krátkom čase informovať o tom, čo sa bude diať s testovaním piatakov. Prezident to uviedol dnes po tom, čo Lubyovú vymenoval za novú ministerku a zároveň aj za členku vlády.

"Želám vám veľa síl a energie v službe pre verejnosť. Želám vám veľa odvahy aj rozvahy, keď budete čeliť každodenným výzvam v tak dôležitom a komplikovanom rezorte, ako Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) je," povedal prezident. Podľa neho Lubyová na seba prebrala veľkú zodpovednosť. "Od tohto okamihu, od vašej práce bude závisieť, či v budúcich rokoch bude Slovensko učiace sa, alebo tak ako doteraz z pohľadu kvality vzdelávania našich detí bude Slovensko naďalej nepoučiteľné," povedal Kiska.Prezident pripomenul, že pred Lubyovou stoja výzvy, ktoré presahujú rozsah jednej volebnej vlády. "Po škandále s rozdeľovaním európskych peňazí na vedu a výskum je rezort školstva dosť zdemoralizovaný, v značnom chaose a neistote ohľadom budúcnosti," povedal. Ako doplnil, nová ministerka nebude mať povestných 100 dní, pretože riešenie viacerých problémov podľa neho neznesie odklad. Kiska si myslí, že súčasťou snahy o upokojenie situácie v rezorte školstva musí byť aj definitívne zrušenie spornej eurofondovej výzvy, pre ktorú rezignoval na funkciu Lubyovej predchodca Peter Plavčan.

Podľa Kisku verejnosť očakáva aj jasný signál, že nová ministerka pripraví opatrenia, ktoré umožnia získať peniaze na vedu a výskum pre slovenské vedecké tímy a inovatívne firmy. "Som presvedčený, že budete musieť v krátkom čase informovať aj o tom, čo sa bude diať s testovaním piatakov. Rozumiem, že o tomto prebieha odborná diskusia, ale nepovažujem za správne, aby sa nejaký dôležitý projekt skončil, lebo naň minister nevyčlenil alebo zabudol vyčleniť peniaze," pripomenul Kiska s tým, že ako nová ministerka vstúpi aj do finálne rokovaní o rozpočte rezortu na budúci rok.

"Žiadna reforma, žiadna snaha o zmenu k lepšiemu vo vzdelávaní, vede a výskume sa nezaobíde bez investície do kvality. Na druhej strane je ťažké investovať tak vzácne zdroje v situácii, keď chýba plán, ako rozmeniť tie zámery z národného programu Učiace sa Slovensko na konkrétne reformné kroky smerujúce ku konkrétnym výsledkom," poznamenal prezident. Lubyová podľa neho stojí pred náročnou úlohou. Zároveň zdôraznil, že v jej plnení sa môže spoľahnúť na jeho podporu.

Predseda SNS Andrej Danko v pondelok (11.9.) potvrdil, že novou ministerkou školstva sa stane Martina Lubyová zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Na tomto poste vystrieda Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu. Lubyová je členkou predsedníctva SAV.

Profil novovymenovanej ministerky rezortu školstva Martiny Lubyovej

Martina Lubyová sa narodila v Bratislave v roku 1967. Študovala v Bratislave, českej Prahe a v New Yorku v Spojených štátoch amerických (USA). Titul z ekonómie získala na Centre for Graduate Education – Economics Institute (CERGE-EI) v českej Prahe a na univerzite v New Yorku. Titul zo štatistiky má z Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity (FHI EU) v Bratislave. Právo vyštudovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a magisterské štúdium absolvovala na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v odbore biofyzika.

Prednáša sociálnu štatistiku a teóriu výberov na FHI EU v Bratislave.

V období rokov 2000-2010 pôsobila v Medzinárodnej organizácii práce (MOP) ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v subregionálnom úrade MOP pre južnú Áziu so sídlom v indickom Naí Dillí (2000-2002), ako špecialistka pre zamestnanosť v subregionálnom úrade MOP pre východnú Európu a strednú Áziu so sídlom v ruskej Moskve (2002-2009) a riaditeľkou uvedeného úradu bola v rokoch 2009-2010.

Samostatnou vedeckou pracovníčkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) bola od roku 2010, od 2012 pôsobila ako zástupkyňa riaditeľa tohto ústavu. Od 1. februára 2013 Lubyovú Predsedníctvo SAV na základe výberového konania vymenovalo na štvorročné obdobie do funkcie riaditeľky Prognostického ústavu SAV. Následne bola zástupkyňou riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

V súčasnosti je Mgr. JUDr. Martina Lubyová, PhD. členkou Predsedníctva SAV pre 3. oddelenie vied.
Má viacero skúseností so spoluprácou s ďalšími medzinárodnými inštitúciami a univerzitami. Predošlé pracovné skúsenosti a pracoviská Lubyovej zahŕňajú Intellectual Exchange Fellowship of the Japan Foundation (University of Toyama, Japonsko), Tinbergen Institute (Amsterdam, Holandsko), OECD Directorate for Education, Employment, Labour and Social Affairs (Paríž, Francúzsko), Národohospodársky ústav Českej akademie vied (Praha, ČR), Institut fuer Hoehere Studien (Viedeň, Rakúsko), Fakulta sociálnych vied Karlovej univerzity (Praha, ČR).

Vo svojej vedeckej práci sa venuje hlavne trhu práce, migrácii, integrácii a vzdelávaniu.

Lubyová je členkou redakčných rád viacerých vedeckých časopisov, členkou OECD Expert Group on Migration. Je autorkou a spoluautorkou vyše 60 vedeckých publikácií zameraných najmä na oblasť ekonomiky zamestnanosti a trhu práce, migrácie, integrácie, vzdelávania a celoživotného vzdelávania.

Je dcérou známeho fyzika a bývalého dlhoročného predsedu SAV Štefana Lubyho.


Súvisiace články:

LUBYOVÁ:V reforme budem pokračovať, eurofondy pôjdem riešiť do Bruselu
Prehľad ministrov rezortu školstva v Slovenskej republike od roku 1993

Téma TASR