Ministerka Martina Lubyová rokovala v Kórejskej republike

Školský servis, 22. novembra 2017 14:31

Hlavnou témou zasadnutia ministrov školstva ASEM bola Spolupráca pre budúce desaťročie: od spoločných perspektív k efektívnemu plneniu.

Bratislava 22. novembra (SkolskyServis.sk) - Účasť na 6. zasadnutí ministrov školstva ASEM (The Asia-Europe Meeting) a bilaterálne rokovanie zamerané na podporu spolupráce Slovenska a Kórejskej republiky boli obsahom pracovnej cesty ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej v kórejskom Soule v dňoch 20. až 22. novembra 2017.

Prezident Andrej Kiska v Prezidentskom paláci vymenoval kandidátku SNS Martinu Lubyovú (na snímke) za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu. V Bratislave, 13. septembra 2017. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR/Michal SvítokHlavnou témou zasadnutia ministrov školstva ASEM bola Spolupráca pre budúce desaťročie: od spoločných perspektív k efektívnemu plneniu. Ministri v rámci neho diskutovali o otázkach kvality vzdelávania a uznávania dokladov o vzdelaní, zapojenia obchodu a priemyslu do vzdelávacieho procesu, vyváženej mobility, ako aj celoživotného vzdelávania, vrátane odborného vzdelávania a prípravy.

Ministerka školstva Martina Lubyová na zasadnutí vystúpila s príspevkom na tému Spolupráca v nasledujúcom období - podpora mobilít a spájanie ľudského potenciálu v rámci mobilít. Rezortným kolegom predstavila slovenský Národný štipendijný program, v rámci ktorého je možná výmena študentov, doktorandov a vysokoškolských učiteľov/výskumníkov medzi Slovenskom a ďalšími krajinami aj z Ázie, a tiež program ERASMUS +.

Na bilaterálnom stretnutí ministerky Martiny Lubyovej s ministerkou Chung Hyun došlo k podpisu Memoranda o spolupráci v oblasti mládeže medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstvom rodovej rovnosti a rodiny Kórejskej republiky.

Memorandum prinesie rozvoj spolupráce s Kórejskou republikou v oblasti podpory účasti mladých ľudí na podujatiach v oblasti vzdelávania, technológií, ale aj kultúry a športu. Na základe podpísaného memoranda budú od budúceho roka prebiehať vzájomné návštevy mladých ľudí zo Slovenska do Kórey a naopak, ktoré budú spolufinancované obomi stranami. Toto memorandum nadobudlo účinnosť dňom podpisu 20. 11. 2017 a platí 5 rokov s automatickou prolongáciou.

„Spolupráca s Kórejskou republikou je pre nás mimoriadne dôležitá. Kórejská republika patrí medzi najväčších investorov, na Slovensku pôsobí okolo 100 kórejských firiem. Kórea investuje 4,2 percenta HDP do vedy a vzdelávania a patrí k popredným krajinám sveta v oblasti technológií. Pre našich mladých ľudí môže byť obohatením aj výmena v oblasti spoločenských vied, kultúry a športu,” zdôraznila po podpise dokumentu Martina Lubyová.

Otázky vzájomného uznávania dokladov o vzdelaní a podpory výučby slovenského jazyka na kórejských univerzitách boli témou stretnutia ministerky Martiny Lubyovej s jej rezortným kolegom a súčasne podpredsedom vlády Kórejskej republiky Kim Sang Konom.

Kórejská strana prisľúbila podporu a navrhla, aby obe krajiny uzavreli memorandum o spolupráci medzi rezortmi školstva, v rámci ktorých sa budú riešiť aj nastolené otázky. Súčasne vyjadrila nádej, že ďalší pokrok pri podpise memoranda o spolupráci by mohol byť dosiahnutý pri nadchádzajúcej návšteve pani ministerky v rámci jej účasti na XXIII. Zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu. Ministerka školstva Martina Lubyová pozvala ministra Kim Sang Kona na návštevu SR.
Téma TASR