Mimoriadna schôdza k stavu školstva nebude mať žiadny prínos

TASR, 12. decembra 2012 13:02

Vláda SR školstvo považuje za dôležitú, prioritnú oblasť, ktorú v rámci daných možností realizovala a bude realizovať konkrétnymi krokmi.

Zľava podpredseda vlády SR Robert Kaliňák, podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič počas 39. schôdze vlády SR 12. decembra 2012 v Bratislave Foto: Pavel Neubauer/TASR


Bratislava 12. decembra (TASR) - Vláda je presvedčená o tom, že mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k situácii v školstve nebude mať v súčasnosti prínos. Jej konanie označila za politizujúce, preto s jej konaním nesúhlasí.

Ako uvádza vo svojom stanovisku, ktoré prerokovala na dnešnom rokovaní, školstvo považuje za dôležitú, prioritnú oblasť, ktorú v rámci daných možností realizovala a bude realizovať konkrétnymi krokmi.

Návrh poslaneckých klubov KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd na zvolanie mimoriadnej schôdze preto nechápe. Upozorňuje, že najmä tieto strany nesú veľkú zodpovednosť za súčasný stav vo vzdelávaní a v školstve. "Za takmer dva roky vládnutia v rokoch 2010 až 2012 neurobili pre školstvo takmer nič. Naopak, súčasná vláda predložila poslancom NR SR vecné rozpracovanie postupu, ktorý chce a bude pri riešení problémov školstva uplatňovať," pripomína v stanovisku.

Zároveň odmieta konštatovanie týchto opozičných strán, že prichádza k zásadnému oslabovaniu postavenia ministerstva školstva a k poškodzovaniu potenciálu školstva prijímaním nekoncepčných krokov.

K najvyšším prioritám kabinetu patrí zvýšenie kvality školstva a užšie prepojenie vzdelávania s potrebami praxe. Zároveň deklaruje, že za rozhodujúci prvok na dosiahnutie prioritných cieľov v oblasti vzdelávania považuje zlepšenie postavenia učiteľov, a to tak z pohľadu spoločnosti, ako aj z hľadiska finančného ocenenia ich práce. V tejto súvislosti sa vláda zaviazala systémovo riešiť za 20 rokov nahromadené problémy školstva.

Mimoriadna schôdza parlamentu sa uskutoční vo štvrtok 13. decembra popoludní. Opozícia žiada vládu, aby podala NR SR správu o stave školstva, ale najmä, aby podala návrh konkrétnych krokov, ako situáciu zlepšiť.

Téma TASR