Na 4 kontinentoch sa dnes hralo s matematikou 6 miliónov Klokanov

Školský servis, 21. marca 2019 13:53

A prekvapujúco, ani jeden nebol v Austrálii.Bratislava 21. marca (SkolskyServis.sk) - Klokanmi totiž nazývame žiakov a žiačky po celom svete, ktoré sa zapojili do najväčšej medzinárodnej súťaže na svete, Matematického klokana. Rovnaké úlohy dnes riešili žiaci vo viac ako 70-tich krajinách na celej zemeguli. Súťaž riadi organizácia Kangourou sans frontieres (Klokan bez hraníc), ktorá sídli v Paríži.

Aj slovenskí žiaci sú už 22 rokov súčasťou tejto súťaže. Tento rok sa do nej zapojilo 72 000 žiakov na takmer 1500 školách od prváčikov až po maturantov. Na Slovensku súťaž organizuje nezisková organizácia Talentída.
Žiaci už od januára netrpezlivo čakali na dnešný deň. Svedčia o tom aj odkazy Klokanovi od žiakov:
„Si skvelý. Aj tento rok súťažím. Inak súťažím už od 1. ročníka a veľmi sa teším na tento rok, Tamarka.“
„Ahoj Klokanko, v 1. ročníku som bola a pôjdem aj 21. marca, strašne sa teším, si ssuuppeerr!!!!!!“

Dva dni pred súťažou dokonca nájazd tréninguchtivých klokanov nezvládla stránka súťaže a jednoducho spadla.
Prečo sa žiakom súťaž páči? Súťaž trvá hodinu, úlohy sú neučebnicové, zaujímavé, na riešenie potrebujú skôr zdravý sedliacky rozum ako školské vedomosti, pochádzajú z rôznych kútov zemegule. Často v súťaži uspejú aj žiaci, ktorí nemajú z matematiky iba jednotky.

A to je aj jeden z hlavných cieľov Klokana: hravou formou popularizovať matematiku na základných a stredných školách a hľadať skryté matematické talenty. Pretože Matematický klokan je predovšetkým hra, v ktorej vyhráva každý. A nemyslíme tým iba diplomy a darčeky, ktoré všetci odvážni klokanisti zaslúžene dostanú.


Téma TASR