Je potrebné zvýšiť vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov

TASR, 21. októbra 2018 8:11

Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej je potrebné zvýšiť ďalší vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (nominantka SNS) je potrebné zvýšiť ďalší vývoj protikybernetických ochranných prostriedkov. Uviedla to po tom, čo v stredu (17.10.) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) oznámil, že ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom rozsiahleho kybernetického útoku.
Ilustračné foto Foto: learn2code

Podľa Lubyovej sa človek musí obávať vždy, pretože technológie idú smerom dopredu. "Dúfam, že robíme všetko preto, aby sme tomu zabránili," poznamenala.

Útok na rezorte zahraničných vecí odhalilo Vojenské spravodajstvo v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. "Po ich hĺbkovej analýze potvrdili, že nejde o bežnú infekciu, ale o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí," povedal Pellegrini. Podľa jeho slov zatiaľ nemožno špecifikovať, kto za útokom stojí.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) potvrdil, že útočníci sa nedostali k utajovaným skutočnostiam. "Citlivé informácie komunikujeme po iných kanáloch, ktoré sú dobre strážené," uzavrel Lajčák.Téma TASR