LEVICE: Anton Pižurný predstavil študentom a žiakom svoju tvorbu

TASR, 21. apríla 2017 16:26

Rodák zo Želiezoviec v okrese Levice sa v rámci besedy so študentmi sústredil najmä na jeho nedávno vydanú zbierku básní s názvom Pandorina skrinka.

Publicista Anton Pižurný (druhý vpravo) diskutoval so študentmi na pôde Obchodnej akadémie v Leviciach Foto: TASR


Levice 21. apríla (TASR) - Publicista Anton Pižurný predstavil dnes svoju tvorbu študentom Obchodnej akadémie a žiakom Základnej školy na Školskej ulici v Leviciach s cieľom zvýšiť ich čitateľskú gramotnosť. Rodák zo Želiezoviec v okrese Levice sa v rámci besedy so študentmi sústredil najmä na jeho nedávno vydanú zbierku básní s názvom Pandorina skrinka.

"Je to moja ôsma zbierka básní, pričom píšem aj prózu. Zbierka Pandorina skrinka vznikala na ostrove Réunion pri Madagaskare, kde som sa v roku 2006 ocitol zhodou okolností. Prvá časť, ktorá je rozdelená na tri celky, bola napísaná práve tam. Druhú časť som napísal v Banskej Štiavnici a tretiu v Prešove a v Bratislave. Z dvoch tretín je to viazaný verš, jedna tretina je voľný verš a nejaké eseje," uviedol Pižurný.

Publicista dokončuje ďalšie tri knihy. Jedna z nich má názov Biela skrinka, v ktorej sú jeho krátke spomienky na detstvo v rodných Želiezovciach v Schubertovom parku. "Ďalšou knihou je Zlatá skrinka, ktorá je o mojom živote na ostrove Réunion a pripravenú mám aj ďalšiu zbierku básní, ktorá sa pravdepodobne bude volať Čierna skrinka. Biela a Zlatá skrinka by mali vyjsť ešte tento rok a Čierna vyjde asi až po mojej smrti," povedal publicista.

Podľa Pižurného sú osnovy literatúry, určené pre dnešnú stredoškolskú mládež, zlé. "Bolo by dobré s tým niečo urobiť. Mladí študenti ani nemôžu poriadne vedieť, čo sa vlastne v našej slovenskej literatúre udialo a udeje. Preto im ani nezazlievam, že niektoré veci nevedia. V prvom rade si ale myslím, že treba ovládať pravopis. Riadne ma totiž vytáča, keď niekto napíše, že nie je dôležitá gramatika, ale obsah," ukončil.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac