V letnej škole budú rómske deti v osadách hrať s Českou filharmóniou

TASR, 16. júna 2014 13:01

Tvorivé workshopy počas letnej školy (26.7. - 10.8.) absolvuje 60 rómskych detí z osád a detských domovov.

Bratislava 16. júna (TASR) – Podporiť rozvoj rómskej kultúry, rozvinúť talent a pomôcť sebavedomiu detí zo znevýhodneného prostredia je zámerom vzdelávacieho projektu Romano drom (Rómska cesta). Tvorivé workshopy počas letnej školy (26.7. - 10.8.) absolvuje 60 rómskych detí z osád a detských domovov. Jej vyvrcholením bude séria troch koncertov, na ktorých sa talentované deti predstavia s Českou filharmóniou.
Kultúrne vystúpenie speváckej skupiny Superar z Banskej Štiavnice Foto: Štafan Puškáš/TASR"Ja už vyše 20 rokov chodím aj po Slovensku a vyberám talentované deti pre náš zbor Čhavorenge. V chudobných osadách deti nemajú vzor, málokto sa im systematicky venuje. Žijú v začarovanom kruhu a my ho chceme cez tieto deti pretrhnúť, aby sa inakšie pozerali na svet a venovali vzdelávaniu, cez hudbu ich motivujeme. Rómsky problém v našej spoločnosti ešte dlho nebude vyriešený a toto je náš malý príspevok k zlepšeniu situácie," povedala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave česká speváčka Ida Kelarová, ktorá založila občianske združenie Meret na podporu sociálne vylúčených ľudí.
Tu bude player

Podľa Petra Kadleca z Českej filharmónie sa deťom na letnej škole bude venovať jej 14 členov. Okrem prípravy programu koncertu ich zasvätia aj do hudobných nástrojov. Deti zažijú množstvo nových podnetov pri práci so špičkovými hudobníkmi. Letná škola je založená na dlhoročných skúsenostiach občianskeho združenia Miret, s ktorým sa Ida Kelarová venuje všeobecnému a umeleckému vzdelávaniu rómskych detí a mládeže.
"Letná škola sa uskutoční prvý raz na Slovensku, doteraz bývala v Čechách. Bude v obci Lúčky Potoky pri Lipanoch. Výsledok hudobných workshopov deti predstavia 6. až 8. augusta v dvoch v rómskych osadách Lenartov a Rudňany i v Liptovskom Mikuláši spolu s Českou filharmóniou. Budeme mať 3. 8. aj deň otvorených dverí, čo je úžasný zážitok v osade pre všetkých návštevníkov," pripomenula Ingrid Doležalová z webového portálu Sociálny Prešov, ktorý je hlavným spoluorganizátorom letnej školy.
Tu bude player

Počas koncertov sa k účastníkom letnej školy pridajú deti zo zboru Superar z Banskej Štiavnice. Zbor je súčasťou medzinárodnej siete Superar, ktorá vo vyše 30 krajinách prináša špičkové umelecké vzdelanie najchudobnejších deťom s nedostatkom príležitostí. V osadách vystúpia aj členovia českého detského zboru Čhavorenge a okrem Českej filharmónie ďalší špičkoví hudobníci.

Zľava Petr Kadlec z Českej filharmonie, Ida Kelarová (Občianske združenie MIRET), Inge Doležalová (Sociálny Prešov) a výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Marek Kapusta Foto: Štafan Puškáš/TASR

Kultúrne vystúpenie speváckej skupiny Superar z Banskej Štiavnice Foto: Štafan Puškáš/TASR


Zľava Petr Kadlec z Českej filharmonie, Ida Kelarová (Občianske združenie MIRET), Inge Doležalová (Sociálny Prešov) a výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Marek Kapusta. Foto: Štafan Puškáš/TASR


Téma TASR