Lesníci pomáhajú vtáctvu rozmiestňovaním ornitologických búdok

TASR, 17. novembra 2017 10:04

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky odštartoval projekt vo štvrtok na náučnom lesníckom chodníku v areáli niekdajších kúpeľov v Sobranciach.

Sobrance 16. novembra (TASR) – Lesníci spustili projekt na pomoc vtáctvu, ktorý spočíva v rozmiestňovaní ornitologických búdok. Sú jednoduchšie na údržbu, svoju funkciu tak môžu plniť dlhšie.
Na snímke pracovník štátneho podniku Lesy SR pripevňuje na strom vyrobenú vtáčiu búdku v Sobraneckých kúpeľoch 16. novembra 2017. Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky začal projekt "Pomáhame vtáctvu našich lesov" na ochranu a pomoc vtáctvu v jeho lesoch. Ročne vyrobia a v lese umiestnia stovky vtáčích búdok a kŕmidiel. Prvým typom búdky je sýkorník na hniezdenie viacerých druhov malých spevavcov. FOTO TASR - Roman Hanc Foto: TASR

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky odštartoval projekt vo štvrtok na náučnom lesníckom chodníku v areáli niekdajších kúpeľov v Sobranciach. Ako pre TASR uviedla referentka lesnej pedagogiky Lesov SR Anna Sliacka, jeho cieľom je ukázať spoločnosti, že lesníci sa starajú nielen o poľovnú zver, ale aj o vtáctvo, ktoré sa nachádza hlavne v nimi manažovaných lesoch. "Okrem tých búdok, ktorých ročne produkujeme stovky, budeme rozmiestňovať aj búdky ornitologického typu," zdôraznila.

Zvýšenú pozornosť sa totiž rozhodli venovať dutinovým hniezdičom. Preto začínajú s osadzovaním tzv. sýkorníkov veľkých. "Je to typ búdky pre operence, ktoré využívajú dutiny s vletovým otvorom okolo troch centimetrov, čiže sú to rôzne druhy sýkoriek, brhlíky, mucháriky, kôrovníky," poznamenala Sliacka. Búdky budú rozmiestňované po celom území Slovenska, najskôr na lesníckych náučných chodníkoch. Na každý z nich poputuje okolo 20 až 25 kusov. Návštevníci budú mať k dispozícii aj informačné tabule. "Ostatné kusy, ktoré budeme na rôznych akciách vytvárať, potom pôjdu do lesov manažovaných štátnym podnikom," doplnila.Pozitívom ornitologických búdok je, že na nich možno odňať strechu a interiér objektu vyčistiť. Lesníci tak budú robiť pravidelne v jesennom období. Odstráni sa tak stavebný materiál, ktorým by sa za približne päť až sedem rokov búdka naplnila a stratila by tak svoju funkciu. Čistenie zároveň znižuje riziko parazitácie. Tá totiž zhoršuje zdravotný stav jedincov, ktoré dutiny obývajú, prípadne ich navštívia. Podľa lesníkov je z tohto hľadiska používanie vtáčích búdok na hniezdenie omnoho hygienickejšie ako opätovné osídľovanie nečistených dutín.
Na snímke pracovníci štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky vyrábajú s deťmi základnej školy vtáčie búdky v Sobraneckých kúpeľoch 16. novembra 2017. Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky začal projekt "Pomáhame vtáctvu našich lesov" na ochranu a pomoc vtáctvu v jeho lesoch. Ročne vyrobia a v lese umiestnia stovky vtáčích búdok a kŕmidiel. Prvým typom búdky je sýkorník na hniezdenie viacerých druhov malých spevavcov. FOTO TASR - Roman Hanc Foto: TASR

Ornitologické búdky dokážu zároveň aj bez akéhokoľvek prírodného materiálu vo vnútri poskytnúť úkryt pred zimou a nevhodnými klimatickými podmienkami lesným druhom operencov. "Prevažnej časti verejnosti možno nie je známe, že tuhé zimy neprežije až 80 percent mladých sýkoriek, u dospelých sa percento šance na prežitie pohybuje v rozpätí 30 až 60 percent. Tieto čísla sú alarmujúce. Aj preto sme sa rozhodli, že budeme pri umiestňovaní vtáčích búdok v nami manažovaných lesoch postupovať systematickejšie a vytvorili sme projekt Pomáhame vtáctvu našich lesov", skonštatoval generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

Téma TASR