Lednické Rovne: Po 60 rokoch končí SOŠ sklárska

TASR, 3. decembra 2018 10:19

Štúdium sklárskeho remesla umožní spojenie školy so SOŠ v Púchove.

Lednické Rovne 3. decembra (TASR) – Stredná odborná škola (SOŠ) sklárska v Lednických Rovniach, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku, po 60 rokoch existencie končí. Štúdium sklárskeho remesla umožní spojenie školy so SOŠ v Púchove. Rozhodli o tom na svojom minulotýždňovom zasadnutí poslanci Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

Zručnosť sklárov z Lednických Rovní preslávila obec po celom svete. Už od svojho vzniku boli sklárne na špičke technologického vývoja v sklárskom priemysle. V Lednických Rovniach má sídlo aj Stredná odborná škola sklárska, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Na snímke študenti tvoria svoje maturitné práce. - iLustračné foto Foto: Radovan Stoklasa/TASR


Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku škola už dlhší čas zápasí s nedostatkom študentov a kraj musel ekonomicky neefektívnu a neudržateľnú prevádzku školy riešiť. „V aktuálnom školskom roku študuje vo všetkých štyroch ročníkoch tejto školy len niečo viac ako 50 žiakov a nie je možné udržať takúto školu v systéme stredných škôl," skonštatoval Baška.

Ako dodal, riešením problému je vznik novej Spojenej školy v Púchove, ktorá bude mať dve organizačné zložky – súčasnú SOŠ, ktorá je v Púchove, a druhou organizačnou zložkou bude SOŠ sklárska. Nová škola začne s vyučovaním už od 1. septembra budúceho roku. Súčasná budova školy s internátom a priestormi na praktické vyučovanie sa podľa Bašku stane prebytočným majetkom a kraj ju ponúkne na predaj.

„V najbližších dňoch podpíšeme memorandum o porozumení so zamestnávateľmi – Rona Lednické Rovne a Vetropack Nemšová na jednej strane a na druhej strane so SOŠ sklárskou, SOŠ Púchov a TSK ako zriaďovateľom. Na základe memoranda budú zamestnávatelia poskytovať priestory na praktické vzdelávanie," doplnil predseda TSK.

Téma TASR