Mladí experti na robotiku z Košíc valcujú konkurenciu

Školský servis, 10. marca 2017 13:19

V bavorskom meste Regensburg v konkurencii 24 družstiev zo siedmich krajín získali najlepšie slovenské umiestnenie tímu zo Slovenska v histórii tejto robotickej súťaže.

Košice 10. marca (TASR) – Mladí košickí experti na robotiku z tímu TalentumSAP skončili v rámci stredoeurópskeho finále súťaže FIRST LEGO League (FLL) na druhom mieste. V bavorskom meste Regensburg v konkurencii 24 družstiev zo siedmich krajín získali najlepšie slovenské umiestnenie tímu zo Slovenska v histórii tejto robotickej súťaže a vybojovali si aj účasť na kvalifikácii na Svetový festival FLL v americkom St. Louis.

Žiaci z košického tímu TalentumSAP Foto: Žiaci z košického tímu TalentumSAP"Sme nesmierne radi, že naše niekoľkoročné snaženie bolo takto vysoko ocenené. Ďakujem celému tímu za cieľavedomú prácu, ktorá teraz priniesla svoje ovocie," hovorí mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová. Výsledok jej zverencov považuje za cennejší o to, že tento rok sa v strednej Európe prihlásilo do súťaže rekordných 955 tímov detí vo veku desať až 16 rokov.

V rámci FLL sa súťaží v štyroch kategóriách – Robot Game, Robot Design, Team Work a Research Project. Košičania ovládli poslednú so svojím projektom o záchrane netopierov. Druhé miesto získali v rámci hodnotenia Team Work, v rámci ktorého sa kladie dôraz aj na takzvané Live Challenge - programátorské a konštrukčné úlohy, ktoré tímy riešia autonómne pomocou lego robotov za daný čas pred očami poroty. Vyrovnaný výkon vo všetkých štyroch kategóriách im v súčte vyniesol strieborný stupienok v celkovom hodnotení.

Žiaci z košického tímu TalentumSAP Foto: Žiaci z košického tímu TalentumSAP


"Musíme opäť s hrdosťou zagratulovať všetkým členom TalentumSAP k ich úspechom. Opakovane potvrdzujú vysokú úroveň nielen technických, ale aj jazykových schopností našich mladých ľudí. Sme radi, že tento projekt tak výborne reprezentuje celé Slovensko a aj spoločnosť SAP. Verím, že sa im podarí prebojovať aj do celosvetového finále v USA," povedal generálny riaditeľ SAP Slovensko Richard Guga.

Tím TalentumSAP tvoria Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Olivér Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta. Ich mentormi sú Angelika Haneszová a Zoltán Szitás mladší.

Okrem nich sa na stredoeurópskom finále v Nemecku zúčastnil aj ďalší slovenský zástupca – tím IT-PRO-BESST z Trnavy, ktorý v kategórii Robot Game a Design získal štvrté miesto a celkovo sa umiestnil na desiatom mieste.

Žiaci z košického tímu TalentumSAP Foto: Žiaci z košického tímu TalentumSAPTéma TASR