V Košiciach sa k štrajkujúcim pridala ďalšia škola

TASR, 28. januára 2016 14:29

Pridali sa učitelia zo Základnej školy Mateja Lechkého.

Košice 28. januára (TASR) – Počet škôl zapojených do štrajku v Košiciach sa k dnešnému dňu zvýšil zo sedem na osem. Pridali sa učitelia zo Základnej školy Mateja Lechkého. TASR o tom informovala hovorkyňa radnice Linda Šnajdárová.

Foto: TASRMesto má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 257 škôl a školských zariadení. "Do štrajku sa môže zapojiť 150 z nich, kde sú pedagogickí zamestnanci," uviedla Šnajdárová.

V ôsmich mestských školách, ktoré sa ku štrajku hlásia, učí 318 pedagógov. Aktívne sa zapojilo 165 z nich. V troch školách vyučovanie prebieha v riadnom režime a v ostatných je obmedzené, alebo sa tam vôbec neučí.

Keďže v ZŠ Mateja Lechkého nie je možné personálne zabezpečiť vyučovanie v plnom rozsahu na obidvoch stupňoch školy, pristúpili k úprave režimu. Celkovo majú 50 zamestnancov, do štrajku sa zapojili 20 z nich. "Od dnes až do ukončenia štrajku sme prerušili vyučovanie na druhom stupni základnej školy. Vyučovanie na prvom stupni je zabezpečené. Funguje aj školský klub detí, ktorý je v prevádzke od 7.00 do 16.00 h," uviedol riaditeľ školy Igor Šafran. Dodal, že školská jedáleň je tiež v prevádzke.

Mesto pripravilo pre deti zo zatvorených škôl alternatívny program. "Program pre deti ponúka Centrum voľného času, ktoré ho vie realizovať v rámci nepravidelnej činnosti priamo na školách a tiež v stacionároch na elokovaných pracoviskách na ul. Charkovskej, Popradskej a Starozagorskej," dodala Šnajdárová.

Neobmedzený štrajk učiteľov vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov a trvá od 25. januára. Požadujú zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Učitelia zároveň požadujú, aby sa v zákone opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Žiadajú tiež zvýšenie rozpočtov ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Téma TASR