Konferencia pre rodičov má poukázať na dôležitosť čítania u detí

TASR, 18. októbra 2017 13:36

Konferencia sa uskutoční poslednú októbrovú sobotu (28.10.) v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.

Košice 18. októbra (TASR) - Prednášky, workshopy, výstava detských kníh a slovenskí odborníci z oblasti detského vzdelávania, ktorí budú diskutovať s rodičmi o vzdelávaní detí, budú súčasťou Konferencie pre rodičov. Tá sa uskutoční poslednú októbrovú sobotu (28.10.) v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.
Ilustračné foto Foto: TASR

"Hlavnou témou bude to, že deti v predškolskom veku potrebujú čítanie a voľnú hru najviac zo všetkého preto, aby sa správne emotívne a kognitívne vyvíjali. Nehovoríme to my, ale hovorí to množstvo odborných štúdií. Prvá časť dňa bude séria prednášok s odborníkmi, ako sú klinickí psychológovia, bude tu behaviorálna analytička. Potom tu budú detskí psychológovia, ktorí budú hovoriť o dôležitosti čítania pre vývin detského mozgu, pre vývin toho, čo to dieťa potom dokáže," uviedla pre TASR jedna z organizátoriek podujatia Viktória Marcinová z občianskeho združenia Čítajme si spolu.

Popoludní sa uskutočnia semináre v interaktívnych skupinách, kde sa rodičom a pracovníkom s deťmi budú venovať arteterapeuti, propagátori čítania či iniciátori vzdelávania. Účastníci sa dozvedia napríklad i o princípe Montessori a tiež zážitkovom čítaní.

Akciu spoluorganizuje Knižnica pre mládež mesta Košice. Podľa jej riaditeľky Ivety Hurnej im rastie počet čitateľov.

"Sme presvedčení o tom, že keď nečítajú rodičia a nečítajú ani svojim deťom, keď oni nie sú tým prvým príkladom, tak potom je veľmi ťažko, aby k tomu škola alebo knižnica prispela," vysvetlila Hurná a dodala, že v knižnici robia podujatia pre mamičky s deťmi.

O potrebe rozvoja kreativity u detí bude na podujatí hovoriť výtvarníčka Andrea Pekarčíková-Čepiššáková.

"Je mi ľúto, že napriek tomu, že už sme dávno z totalitného režimu vykročili, tak stále na školách ešte vidno také to uniformné vyjadrovanie sa detí. Máme napríklad tému jar a sa podľa šablóny obkreslí 20 snežienok, ktoré deti vymaľujú nejakým spôsobom alebo v prvom ročníku už aj podpíšu vlastným menom, čo je úspech. Ja si myslím, že jar, napríklad, ak učiteľ alebo rodič dokáže motivovať aj tým, že aj číta veľa a mu vysvetlí, že sa topia ľady, dvíha sa hladina riek, z hôr steká voda, tých príbehov je veľmi veľa. Dáme tomu mladému človeku príležitosť, aby sa vyjadril na tému jar vlastným spôsobom," dodala Pekarčíková-Čepiššáková.

Téma TASR