Konfederácia odborových zväzov nepodporí avizovaný štrajk učiteľov

TASR, 8. septembra 2016 14:37

Stupňovaný štrajk sa začne 13. septembra.

Bratislava 8. septembra (TASR) - Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) nepodporuje štrajk, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU). Informujú o tom odborári vo svojom dnešnom stanovisku. Stupňovaný štrajk sa začne 13. septembra.

Ilustračné foto Foto: Martin Baumann/TASRAko KOZ SR uviedla, vo veci zvyšovania platovej úrovne učiteľov naďalej cíti byť viazaná výsledkami kolektívneho vyjednávania, ktoré boli v roku 2015 vyrokované a pretransformované do Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov. "KOZ SR v otázke zvyšovania platov zamestnancov verejnej správy, vrátane učiteľov, považuje kolektívne vyjednávanie za najadekvátnejší a jediný zákonný nástroj na dosiahnutie uvedeného cieľa," uvádzajú odborári s tým, že ich snahou bude aj pre rok 2017 v rámci kolektívneho vyjednávania dosiahnuť čo najpriaznivejšie navýšenie platov nielen učiteľov, ale všetkých zamestnancov verejnej správy.

ISU ohlásila stupňovaný štrajk, ktorý sa začne 13. septembra. V tento deň by sa v školách nemalo učiť jednu vyučovaciu hodinu. Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur pre odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce ISU pokračovať 21. septembra, kedy by sa v školách nemalo vyučovať už dve hodiny a 29. septembra tri vyučovacie hodiny.

K štrajku sa rozhodol nepripojiť ani Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Téma TASR