Kandidáti do Európskeho Parlamentu volia vzdelávanie

Petra Rendkova ( tajomníčka pre PR - ŠRVŠ), 5. februára 2014 9:26

V utorok 4. februára začala kampaň pre nadchádzajúce Európske parlamentné voľby. Počas kampane budú kandidáti vyzvaní, aby podpísali, dodržiavali a rozširovali myšlienky vzdelávaciemu manifestu.

Foto:
Bratislava 5. februára (SkolskyServis.sk) - Národné študentské únie v Európe budú žiadať kandidátov ich krajín, aby podpísali manifest, ktorý vyjadruje čo študenti žiadajú od Európskeho Parlamentu v rámci vysokého školstva. Kandidáti podpísaním tohto dokumentu ukážu ich podporu desiatich článkov, ktoré boli uznané najvyšším vedúcim orgánom ESU minulý rok v decembri.

“Potrebujeme, aby bol hlas študentov vypočutý v parlamente. Z tohto dôvodu sme vytvorili manifest s desiatimi najdôležitejšími bodmi, za ktoré by sme radi videli parlament pracovať,” hovorí Elin Blomqvist, členka výkonného výboru ESU, ktorá je hlavnou organizátorkou kampane.

Webová stránka a podujatia

ESU založila novú webovú stránku http://www.voteforeducation.eu/, ktorá bude slúžiť ako nástroj kampane. Podpísaní kandidáti zo všetkých členských krajín Európskej únie, mimo Belgicka, Nemecka a Talianska, budú uverejnení na stránke. Títo kandidáti budú tí, ktorí sú podporovateľmi študentského manifestu. Slogan kampane “Volíme vzdelávanie” charakterizuje zámer ESU, aby upriamil pozornosť na vysokoškolské vzdelávanie v predvolebných debatách. Kandidáti nebudú informovaní len o študentských očakávaniach volieb, ale študenti a ostatní partneri budú mať možnosť vidieť, čo kandidáti podporujú počas kampane. Všetci kandidáti tak budú mať možnosť ukázať ich zodpovednosť za sľuby.

Niekoľko podujatí bude organizovaných ako súčasť kampane “Voľte vzdelávanie”, zahrňujúcich manifesty v Luxemburgu v marci a diskusie pri okrúhlom stole so študentmi v Európskom Parlamente v apríli. Organizátori kampane z ESU budú tiež účastní na Európskych mládežníckych podujatiach v Štrasburgu v máji. Konečný zoznam podujatí bude dostupný na stránke kampane.

Zaregistrujte sa do hlasovania

ESU dúfa, že kampaň bude slúžiť nie len na zvyšovanie povedomia o vysokoškolskom vzdelávaní v predvolebných debatách, ale aj na podporu zvýšenia povedomia o voľbách do Európskeho Parlamentu v máji. Len vďaka voleniu môžu mladí prispieť k zmene a ovplyvniť tvorbu politických procesov vo vysokom školstve.

“Mladí ľudia sú budúcnosť Európy a rozhodnutia, ktoré budú prijaté, budú ovplyvňovať ich život v najbližších rokoch. Toto je dôvod prečo je dôležité, aby boli študentské myšlienky a požiadavky vypočuté v parlamente,” hovorí Blomqvist.

Desať bodový manifest: www.VoteForEducation.eu


VOTE FOR EDUCATION – MANIFESTO
The European Students’ Union (ESU) states that higher education is a public good and a public responsibility. It is an inalienable right of all people residing on European territory.
Education is a core institution of our society and one of the main pillars of modern civilisation. It plays a central role in social and economic development, democratic empowerment and the advancement of the general well-being of societies.
Students around Europe have joined forces for this common manifesto.
Dear candidate, by signing the manifesto, The European Students’ Union will acknowledge you as a higher-education-friendly candidate and you will be recognised on our campaign website. 1. The financial crisis is not an excuse for cuts in education! Free education, public funding and student support must be provided to ensure genuinely equal access to and support during education - regardless of background. I pledge to keep education free from austerity measures. 2. The independent work of students and youth improves participation in society and promotes active citizenship. European student and youth organisations’ work must be supported in the EU budget with both operational grants and project grants. I pledge to preserve the operational grant for student and youth organisations in the EU budget. 3. Mobility and cooperation is the foundation of a successful Europe, and must be a possibility for all European students. ERASMUS+ is the flagship mobility programme of the European Union. I pledge to work for a solid and stable funding of the programme and increased grants for mobility.
#VoteForEducation
www.VoteForEducation.eu
4. Europe is multicultural and diverse. A racist society limits resources and threatens the security and well-being of the population. I pledge to condemn any form of racism, discrimination and hate speech. 5. Graduate unemployment is a European problem and needs collective actions. Higher education is a vital element of the economic recovery underway in Europe, and essential for societal development. All European graduates should have the opportunity to find decent and relevant work within their respective field. I pledge to raise awareness on the issue, to work for sustainable job creation in Europe. 6. I pledge to ensure a broad and critical evaluation of the ERASMUS+ loan guarantee facility for Master’s students before 2018, paying special attention to the long term social effects of the loan scheme. The European Students’ Union must be a key stakeholder in that evaluation. 7. International students are major contributors to the quality of higher education. European higher education and European society gain valuable perspectives from students from outside EU/EEA-countries. However, they often face discrimination, in particular in the form of higher tuition fees. I pledge to ensure equal treatment of third-country nationals, and to improve and facilitate visa and residence permit procedures for students and researchers. 8. The European Union was founded on the inherent and absolute values of freedom, liberty and equality. I pledge to defend and uphold the equitable treatment of all people, and support all legislation aiming to increase the representation in higher education, of people from an underrepresented or a minority background. 9. I pledge to work for increased transparency of how decisions concerning higher education are made. Students have to be an equal partner in the decision making process. I pledge to work on “establishing a continued dialogue with student representatives and to support the free participation of students in every decision concerning students and higher education. 10. Education is not a commodity! I pledge to oppose policies and language that reduces higher education to a mere resource to be traded and acknowledge the multifaceted purpose of higher education.
VoteForEducation

Petra Rendkova ( tajomníčka pre PR - ŠRVŠ) (TnUAD)

Tajomníčka pre vzťahy s verejnosťou pre ŠRVŠ

Téma TASR