Janka Danková: Workshopy sú pre mňa zdrojom energie a inšpirácie

Lucia Ričovská, 22. februára 2018 13:46

Deti sa zahrali na mladých dizajnérov či módnych návrhárov a výsledky svojej práce môžu teraz smelo nosiť.

Žiaci zo Základnej školy Veľkomoravskej v Trenčíne, resp. zo 6. oddielu ŠKD, precvičili svoju jemnú motoriku a najmä fantáziu, a to za pomoci ilustrátorky Janky Dankovej. Foto: Janka DankováTrenčín 22. februára (SkolskyServis.sk) - Žiaci zo Základnej školy Veľkomoravskej v Trenčíne, resp. zo 6. oddielu ŠKD, precvičili svoju jemnú motoriku a najmä fantáziu, a to za pomoci ilustrátorky Janky Dankovej. Tá má za sebou okrem ilustrovania už dvoch detských knižiek aj vytvorenie niekoľkých dizajnov na tričká či výstavu vlastných obrazov.

„Umenie je oblasť, ktorá nepozná hranice. Či ide o maľbu alebo kresbu, ktorú preferujem, veľmi mi je sympatická skutočnosť, že človek nemusí tvoriť len sám. Už v auguste počas letných prázdnin som pripravila jeden kreatívny workshop v Trenčíne, a každé dieťa, ktoré malo záujem, sa ho mohlo zúčastniť. Išlo o vytvorenie si vlastného návrhu na tričko. Samozrejme, dá sa kresliť aj fixkami priamo na textil, no stačí jedna nepozornosť a celá práca dieťaťa môže byť pokazená. Preto sa mi veľmi páči forma, ktorú som aj zvolila, že každý účastník si nakreslil svoj návrh na papier a z toho sa mu následne urobila potlač na tričko. Mamina mu môže tričko aj stokrát vyprať a dizajn bude stále držať ako na začiatku,“ vyslovila na úvod ilustrátorka Janka Danková. Po verejnom workshope však vsadila na uzavretý okruh účastníkov, a teda na oddiel v školskom klube detí. Pomocnú ruku jej podala bývalá spolužiačka, ktorá pracuje ako vychovávateľka. „Počas klasickej návštevy u nej doma vznikol spontánne nápad uskutočniť workshop pre deti, ktoré má vo svojom oddieli v ŠKD. Rodičom detí bol predložený takýto návrh a každý, kto mal záujem, sa ho mohol zúčastniť,“ pokračovala.

Žiaci zo Základnej školy Veľkomoravskej v Trenčíne, resp. zo 6. oddielu ŠKD, precvičili svoju jemnú motoriku a najmä fantáziu, a to za pomoci ilustrátorky Janky Dankovej. Foto: Janka Danková


Keďže na tomto workshope boli deti z prvého a tretieho ročníka, prístup musel byť miestami odlišný. „Pre mladšie deti som pripravila predlohy, ktoré najmä vyfarbovali podľa svojej fantázie a prípadne aj čo-to dokreslili. So staršími deťmi sme sa už snažili vymyslieť niečo originálne, presne podľa ich predstáv. Veľmi sa mi páčilo, ako si uvedomovali, že sa musia skutočne snažiť, lebo inak by následne na svojom tričku nosili farebnú čarbanicu,“ rozosmiala sa Janka. „Musím však povedať, že deti boli nesmierne šikovné a hlavne dobré. Trpezlivé, kreatívne a tiež vďačné. Keď som im po dvoch týždňoch priniesla hotové tričká, vystískali ma ako už dlho nikto nie,“ dodala.

Žiaci zo Základnej školy Veľkomoravskej v Trenčíne, resp. zo 6. oddielu ŠKD, precvičili svoju jemnú motoriku a najmä fantáziu, a to za pomoci ilustrátorky Janky Dankovej. Foto: Janka Danková


Aj samotná ilustrátorka mohla profesijne pôsobiť v školstve, štátne skúšky robila totiž práve z pedagogiky a detskej psychológie. Jej kroky však smerovali inam. „Po skončení školy som sa rozhodla pre štúdium ešte na jednej, počas ktorej som sa mohla naplno realizovať v oblasti športovej žurnalistiky. Je to pre mňa oblasť, v ktorej stretávam množstvo šikovných a skvelých ľudí. A hoci mi maximálne vyhovuje práca v športovej sfére, časom som si uvedomila, že sa chcem postaviť na vlastné nohy. Nebyť závislá na nikom inom, nemať zamestnávateľa. Drvivú časť každého jedného môjho dňa tak tvorí kreslenie, no keď príde „gameday“, dvíham zadok a smerujem na zimný štadión. Mojich chalanov z Dukly Trenčín by som tak ľahko nevymenila. Dokonca ani za nové farbičky,“ rozosmiala sa.

Žiaci zo Základnej školy Veľkomoravskej v Trenčíne, resp. zo 6. oddielu ŠKD, precvičili svoju jemnú motoriku a najmä fantáziu, a to za pomoci ilustrátorky Janky Dankovej. Foto: Janka Danková


Hoci workshop na Základnej škole Veľkomoravskej v Trenčíne bol prvý pre uzavretú skupinku detí, Janka sa snaží o to, aby nebol posledný. „Kreatívna práca s deťmi je prosto skvelá. Workshopy s nimi sú pre mňa zdrojom energie a inšpirácie! Aj tieto malé zázraky vedia dospelého človeka veľa naučiť a preto verím, že záujem o podobný workshop príde aj zo strany ďalších škôl. Nie je to len o primárnom vytvorení si obrázku dieťaťom, ale tiež o precvičení si jemnej motoriky, tvorivosti a pocítení zodpovednosti. A na tej treba pracovať už od nízkeho veku,“ dodala na záver ilustrátorka Janka.

Téma TASR