Imatrikulácia odštartuje nový rok na Detskej lesníckej univerzite

TASR, 13. decembra 2012 12:28

Počas nasledujúcich mesiacov budú študenti spoznávať les z jeho všetkých stránok.

Zvolen 13. decembra (TASR) - Slávnostnou imatrikuláciou odštartujú v piatok, 14. decembra na Technickej univerzite (TU) vo Zvolene už tretí ročník Detskej lesníckej univerzity. Do posluchární TU zasadne v najbližších mesiacoch 41 žiakov zo šiestich zvolenských základných škôl s cieľom spoznávať les, lesnícku vedu a výskum.

Ako TASR informovala Andrea Melcerová z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene, partneri projektu chcú myšlienkou Detskej lesníckej univerzity vytvoriť prostredie pre spoluprácu žiakov a študentov s vedecko–výskumnými pracovníkmi priamo vo vysokoškolskom prostredí a motivovať deti objavovať nové poznatky o lese a hlavne význame lesného hospodárstva pre spoločnosť.

"Tím odborníkov z Technickej univerzity a Národného lesníckeho centra bude odpovedať šiestakom zo zvolenských základných škôl na zvedavé otázky a diskutovať na témy moderného inovatívneho lesníckeho výskumu," uviedla. Štúdium zahŕňa osem zaujímavých prednášok a činnosť lesných pedagógov, ktorých úlohou bude formou zážitkových hier ukázať, že aj veda môže byť zábavná.

Počas nasledujúcich mesiacov budú teda študenti spoznávať les z jeho všetkých stránok. Dozvedia sa napríklad, že les nie sú len stromy, a tiež aká je úloha lesníka pri starostlivosti o les. Rovnako zaujímavá bude téma o tradíciách poľovníctva na Slovensku. Bezpochyby atraktívnou bude téma o tom, či môže počítačová hra „vyveštiť“ budúcnosť lesa, alebo tréning spiľovania stromov na trenažéri, či simultánna diskusia záujmových skupín „Osud stromov je v našich rukách“.

Študenti navštívia aj arborétum Borová Hora vo Zvolene, aby sa dozvedeli všetky tajomstvá stromov našich lesov. Deti dokonca vycestujú na sever Slovenska, kde navštívia nášho najväčšieho spracovateľa drevnej hmoty a na vlastné oči uvidia ako sa vyrába papier z dreva našich lesov. Študentom sa budú venovať lesní pedagógovia, aby si danú tému osvojili podrobnejšie formou zážitkových hier lesnej pedagogiky.

Organizátorom Detskej lesníckej univerzity je Národné lesnícke centrum. Jeho partnermi sú Vojenské lesy a majetky SR š.p., LESY SR š.p.; Slovwood Ružomberok a.s. a Technická univerzita vo Zvolene.

Téma TASR