Hru zo sociálnych sietí Modrá veľryba hrajú aj slovenskí tínedžeri

Školský servis, 7. apríla 2017 10:00

Pred pár dňami obletela naše médiá správa z Ruska o hre zo sociálnych sietí s názvom "Modrá veľryba". Táto hra stojí za zvýšeným počtom samovrážd tínedžerov.

Foto: IpečkoBratislava 7. apríla (SkolskyServis.sk) - Dnes sú na Slovensku už dva prípady samovrážd mladých ľudí, v ktorých sa spomína prepojenie na túto hru.

Internetová psychologická poradňa pre mladých ľudí IPčko.sk zaznamenala v posledných dňoch desiatky volaní o pomoc v súvislosti s fenoménom nebezpečnej hry s názvom “Modrá veľryba”. O hre informovali pred pár týždňami médiá z Ruska a ďalších štátov, hra sa veľmi rýchlo rozšírila aj k nám. Na Východe spájajú hru s veľkým nárastom samovrážd mladých ľudí. Mnohí dlho predpokladali, že hra je len mýtus, no čím ďalej, tým viac sa ukazujú reálie mladých ľudí, pre ktorých hra skončila tragicky. Na Slovensku sa “Modrá veľryba” spomína v súvislosti s dvoma úmrtiami tínedžerov, no priamy súvis hry s ich samovraždami, ktoré sa stali len pred pár dňami, sa zatiaľ nepreukázal. Podobne o prípadoch informujú aj zahraničné média.

Riaditeľ IPčko.sk Madro Marek popisuje priebeh hry: “Na istej sociálnej sieti použijete hešteg s určitým heslom a niekto z "kurátorov" hry vás skontaktuje s úlohou, ktorú máte zvládnuť. Týchto úloh je 50 a každú z nich musíte po splnení odfotiť, nahrať na video alebo nejako dokázať, že ste ju naozaj splnili. Úlohy sú rôzne, písanie hesiel na ruku, vyrezávanie symbolov do kože. Ďalšou z úloh je postaviť sa do okna vo výškovej budove, až nakoniec posledná úloha, ktorou je samovražda. Hra prebieha 50 dní a úlohu vždy mladí hráči dostanú o 4:20 ráno. Ak sa počas hry zľaknete a z hry chcete odísť, stretnete sa s vyhrážaním, vydieraním a obrovským tlakom, ktorý na vás "kurátori" vyvinú.”
Anonymná četová poradňa IPčko.sk od svojho vzniku v roku 2012 zaznamenala 50-tisíc kontaktov s mladými ľuďmi, ktorí sa na psychológov obracajú o pomoc v situáciách, kedy prežívajú určité krízy, nevedia si dať rady a cítia sa v problémoch sami. Aj myšlienky na samovraždu mladých ľudí sú každodennými témami rozhovorov. No súvislosť s nezastaviteľnou “Modrou veľrybou” aj týchto odborníkov desí.

Psychologička Veronika Kohútová mladých ľudí vyzýva, aby nezostávali vo svojich problémoch sami: “Mladí ľudia, ktorí sú súčasťou tejto hry, alebo prežívajú pocity samoty, úzkosti alebo majú myšlienky na samovraždu sa môžu obrátiť na odborníkov - psychológov, psychiatrov, ktorých nájdu vo svojom okolí, na políciu alebo aj na našu bezplatnú internetovú poradňu IPčko.sk každý deň od 7,00 do polnoci, prípadne na iné nonstop linky dôvery.” Riaditeľ poradne IPčko.sk, Madro, ďalej dodáva, že IPčko nechce vyvolávať paniku, “chceme dať mladým ľuďom s problémami najavo, že je tu niekto, kto im vie pomôcť.”

Kohútová Veronika ďalej hovorí: “pre rodičov, ktorí majú strach o svoje dospievajúce deti, máme odporúčanie, že
najúčinnejším spôsobom, ako ochrániť svojich tínedžerov, je priamo, otvorene s nimi komunikovať o ich pocitoch
a prežívaní.
Mladí ľudia sa na anonymné linky dôvery obracajú najmä preto, že ich nikto vo svojom okolí nepočúva a “dospeláci” im hneď dávajú rýchle návody na život. Mladí ľudia sa potom cítia nepochopení a ľahko sa môžu stať obeťami tých, ktorí ponúkajú vyslobodenie z problémov aj prostredníctvom “hry o život” s názvom “Modrá veľryba”.

O fenoméne hry “Modrá veľryba” IPčko informuje prostredníctvom videa aj na svojom facebokovom profile:
https://www.facebook.com/ipcko/.

Viac informácii o internetovej poradni pre mladých nájdete na www.ipcko.sk.

SkolskyServis.sk informoval Mgr. Madro Marek, psychológ, riaditeľ IPčko, o.z.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac