Herci podporujú štrajk učiteľov, zahrajú im grotesku ...a za dvere!!!

Školský servis, 3. februára 2016 9:49

Divadlo oProti v spolupráci s Divadlom Ticho a spol. na podporu štrajku učiteľov uvedie zadarmo autorskú grotesku o súčasnom školstve "...a za dvere!!!".

Bratislava 3. februára (SkolskyServis.sk) - Po predstavení bude možné ostať na diskusiu s hosťom Vladom Burjanom (Kampaň A DOSŤ!) a zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov.

Foto:"Divadlo oProti tvoria divadelníci, ktorí sú zároveň pedagógmi. V minulom roku sme naštudovali autorskú inscenáciu o stave slovenského školstva. "Radi by sme podporili ŠTRAJK UČITEĽOV a preto v spolupráci s Divadlom Ticho a spol. uvedieme túto školskú tragikomédiu zadarmo", povedala Daniela Evjáková, režisérka Divadla oProti . Hra je venovaná učiteľom, študentom rodičom, jednoducho všetkým, ktorí majú záujem diskutovať a premýšľať o tejto aktuálnej téme. "Divadlo je mocný nástroj a veríme, že prispejeme k diskusii tým, že umožníme divákom vcítiť sa do kože jedného pedagóga, pokúšajúceho sa na jednej škole o zmysluplné naplnenie vyučovania, o zmenu", dodala Daniela Evjáková.

Autorská školská groteska
..a za dvere!!!
5. februára o 19:00
v Divadle Ticho a spol. v Bratislave
VSTUP VOĽNÝ
pre obmedzenú kapacitu odporúčame rezerváciu na vstupenky@oproti.eu


Divadlo oProti (Blatnice pod Sv. Ant.,ČR/Senica, SR) získalo za inscenáciu …a za dvere!!! ocenenie Golden Gander OBJAV ROKU 2015 na európskom festivale Kremnické gagy. Inscenácia spracúva aktuálnu tému o stave a zmysle učiteľského povolania. Na príklade pedagóga bojujúceho proti ustrnutosti je vykreslený rozpor ideálov s jestvujúcim systémom v školstve. Tento zápas je pritom formovaný s nadhľadom s využitím piesní a najmä komickým hereckým dialógom Jána Hyžu a Miroslavy Čajovej.
Vzniku hry predchádzal prieskum autorov. Pol roka autorský tým zbieral informácie a názory od iných pedagógov, formou dotazníkov a rozhovorov. V texte hry sa objavujú aj citácie mnohých odborníkov ako Ján Ámos Komenský, Ivan Turek, Vlado Burjan, Roman Hrmo, Ján Sobotka, Beáta Kosová, Miron Zelina, Ján Dudáš, Erich Petlák, Pavel Hartl a Helena Hartlová… Hlavná idea a spájací motív vychádza najmä z vlastných pedagogických skúsenosti, ktoré zachytávali herci Divadla oProti vo svojich denníkoch a reflexiách, neskôr v improvizáciách.
"Bravúrne zvládli napríklad plejádu karikatúr profesorov, ich rutinných hodín a konvenčne rigidných postupov. Za tým všetkým visela ani nie tak snaha čokoľvek zosmiešniť za každú cenu ako skôr satiricky zatínať do citeľného marazmu slovenského školstva." z recenzie M. Ballaya (http://www.mojakultura.sk/sk/clanok/-ucitel-versus-system)
...a za dvere!!!
...komédia o školskej dráme, dráma o školskej komédii

Réžia Daniela Evjáková
Scenár Daniela Evjáková, Ján Hyža, Miroslava Čajová
Hrajú Ján Hyža, Miroslava Čajová

- Oni sú tí, čo sa budú snažiť uplatniť v živote. Nechcem, aby z tejto školy vyšli nepoužiteľní roboti... Treba byť otvorený inovatívnym veciam, svet sa stále mení....
- Prosím vás, aké inovatívne? Ja tu učím 40 rokov, nič sme tu neinovo-vo-vo-vovali a je to úplne v poriadku, je to nastavene, funguje to.

/úryvok z hry Divadla oProti "...a za dvere!!!"/Téma TASR