Slovenskí študenti sa na súťaži zaradili medzi TOP 10 firiem Európy

Školský servis, 20. júla 2018 12:14

Budúce hviezdy slovenského biznisu z Košíc reprezentovali Slovensko na medzinárodnej súťaži Company of the Year 2018 – Najlepšia študentská firma roka 2018 s originálnou technologickou novinkou.

Bratislava 20. júla (SkolskyServis.sk) - Produkt Safe Step je technické zariadenie, ktoré dopomáha k zlepšeniu viditeľnosti priechodov pre chodcov a tým znižuje riziko stretu áut s chodcami. Vyše 200 študentov zo 39 krajín predstavilo najlepšie podnikateľské nápady na súťaži, ktorá sa konala 17. a 18. júla 2018 v Belehrade a to v rámci programu JA Aplikovaná ekonómia. Je to najstarší vzdelávací program celosvetovej siete Junior Achievement.

Foto: Ja Slovensko


Študenti Gymnázia Trebišovská v Košiciach (Kristián Tomčo, Marcel Buday, Bohuš Hrnek, Aleš Melichar) vyvinuli pod vedením učiteľky Jany Vodarčíkovej technologickú novinku, ktorá môže na cestách zachrániť ľudské životy. O túto novinku prejavili záujem medzi prvými mesto Krupina a Košice.

„Aj tento rok bola konkurencia na Company of the Year Competition mimoriadne vysoká. Súťaž je výnimočná v tom, že okrem zručností potrebných pre uplatnenie v praxi, odhaľuje mladým ľuďom priestor pre ich ďalší rozvoj. Síce našim študentom unikli stupienky víťazov, ale získali pozitívnu spätnú väzbu od porotcov a dostali motiváciu na sebe ďalej pracovať. Aj týmto postojom potvrdili svoju životaschopnosť v tom najlepšom slova zmysle.“, povedala Alžbeta Škotková, programová manažérka Junior Achievement (JA) Slovensko, ktorá sprevádzala mladých podnikateľov na súťaži v Srbsku.

Víťazom hlavnej ceny a titulu Najlepšia študentská firma roka 2018 sa stala JA Firma SureLight z Anglicka, ktorá vyvinula inteligentné brzdové svetlo na bicykle. Pomocou integrovaných snímačov pohybu SureLight dokáže zistiť, kedy cyklista brzdí a upozorňuje na to ostatných účastníkov cestnej premávky, čím udržiavajú cyklistov v bezpečí a upozorňujú ostatných, aby chodili na bezpečnejšie cesty. O udelení cien rozhodovala medzinárodná porota, ktorej predsedal Zoran Petrović, Predseda predstavenstva Raiffeisen banky. Členmi poroty boli zástupcovia významných medzinárodných spoločností akými sú AT&T, DELTA Airlines, Citi Foundation, Facebook, FedEx, Manpower Group a ďalší. Študentské firmy boli hodnotené na základe písomných podkladov (podnikateľský plán a výročná správa) a viacerých prezentácií. Tie zahŕňali súkromné panelové interview, prezentáciu pred publikom a interview v predajnom stánku.

Foto: Ja Slovensko


„Počas celej súťaže sme cítili podporu všetkých ľudí. S hrdosťou a maximálnym nasadením našich síl sme tieto dni reprezentovali Slovensko, školu a v neposlednom rade aj seba. Zmerali sme si svoje business skúsenosti s 37 krajinami Európy a hoc sme neobsadili popredné priečky, zaradili sme sa medzi TOP 10 firiem Európy. Získali sme veľa skúseností, spoznali nových ľudí a získali veľmi pozitívny feedback k nášmu produktu. Makáme spoločne ďalej, aby sme zachraňovali životy na priechodoch.“, uviedol Kristián Tomčo z Gymnázia Trebišovská v Košiciach.

Študenti si zakladajú študentské firmy vo vzdelávacom programe JA Aplikovaná ekonómia. Tento najstarší vzdelávací program siete Junior Achievement vznikol v roku 1919 a ročne ho absolvuje vyše 300 000 študentov v takmer 40 krajinách Európy.

JA Firma Ala rasi sa do medzinárodného finále prebojovala po víťazstve v TOP 6 Finále JA Firiem, na ktoré postúpilo šesť najlepších firiem z celého Slovenska. Top finále predchádzal JA Veľtrh podnikateľských talentov 2018, ktorý sa konal v marci v Bratislave za účasti takmer 50 JA Firiem.

JA Firma
Vzdelávací program JA Firma sa vyučuje ako súčasť programov JA Aplikovaná ekonómia
a JA Podnikanie v cestovnom ruchu II. Študenti si zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.SkolskyServis.sk informovala Katarína Palečková
JA Slovensko, n. o


Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR