Gbeľany: Nové interaktívne a praktické pomôcky dostalo 29 škôl

TASR, 7. decembra 2017 16:03

Interaktívne a praktické pomôcky v hodnote viac ako 300.000 dostalo v Gbeľanoch 29 škôl zo žilinského regiónu vďaka projektu Podpora technického a jazykového vzdelávania Nadácie Kia Motors Slovakia.

Gbeľany 7. decembra (TASR) – Nové interaktívne a praktické pomôcky v hodnote viac ako 300.000 eur dostalo vo štvrtok v Gbeľanoch 29 škôl zo žilinského regiónu vďaka projektu Podpora technického a jazykového vzdelávania Nadácie Kia Motors Slovakia.

"Chceme dať mladým ľuďom viac možností pre ich osobný rozvoj, aby po absolvovaní základných a stredných škôl boli zručnejší v technickej či jazykovej oblasti a mali väčšie šance pre uplatnenie na trhu práce na Slovensku. Pre školy sme pripravili rôzne praktické súpravy na vzdelávanie formou hry. Deti sa môžu hrať, ale popri tom sa vzdelávať a naberať nové skúsenosti. Veríme, že práve praktická skúsenosť rozvíja ich zručnosti a kreativitu," povedal správca nadácie Dušan Dvořák.

Deti v materských školách sa podľa neho môžu tešiť z nových stavebníc, vďaka ktorým si precvičia jemnú motoriku, naučia sa aj technicky premýšľať a spájať diely drevených stavebníc. Samy si môžu skonštruovať plne funkčné odrážadlo, kočík pre bábiky, model auta, lode či lietadla. "Súčasťou balíka pre základné školy sú aj elektrické obrábacie stroje ako variácie sústruhov, pílok, brúsok a vŕtačky alebo 'Energy box' na využívanie alternatívnych zdrojov energie, kde si žiaci zapoja funkčné solárne panely alebo veternú turbínu na výrobu elektrickej energie," uviedol Dvořák.

Základným školám venovala nadácia v rámci projektu nové laptopy, tablety a interaktívne tabule s projektormi pre využitie moderných aplikácií počas vyučovania. "Sme najväčšia škola v Žiline, preto vítame každú možnosť zapojiť sa do projektov, aby sme získali finančné prostriedky na moderné vybavenie. Takmer vo všetkých triedach na prvom stupni máme interaktívne tabule. Potrebujeme ale obnovovať túto techniku, nakoľko vývoj ide mimoriadne rýchlo dopredu. Deti ju budú využívať na hodinách jazykov. Chceme, aby získali zručnosti, ktoré im pomôžu ďalej do života," povedala riaditeľka Základnej školy na Karpatskej ulici v Žiline Eva Smolková.

Podpora nadácie smerovala aj na dve stredné odborné školy, s ktorými Kia Motors Slovakia spolupracuje už dlhodobejšie. Vďaka finančným grantom si Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste obstarala nový CNC sústruh, zvárací simulátor a Dopravná akadémia v Žiline nové striekacie pištole, váhy, brúsky a leštičky. "Študentom sa interaktívne priblíži aj taký náročný spôsob technológie, ako je zváranie. Je to veľmi dobrý prepojovací most medzi tým, keď nič neviem a tým, kým sa stanem odborníkom. Strach z novej technológie, akou je zváranie, a predsudky sa potom ľahšie búrajú," zdôraznil riaditeľ Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste Ondrej Holienčík.

Téma TASR