Festivalu vedy a techniky AMAVET v Košiciach sa zúčastnilo 85 žiakov

TASR, 19. októbra 2018 8:43

Na festivale sa zúčastnili napríklad aj študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach.

Košice 19. októbra (TASR) – Na Festivale vedy a techniky AMAVET v Košiciach sa vo štvrtok predstavilo spolu 85 žiakov základných a stredných škôl z Košického a Prešovského kraja s 58 výskumnými projektmi z rôznych oblastí. Ako povedal podpredseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku Marián Giba, východné Slovensko je v súťažných prehliadkach vedeckých a technických projektov dlhodobo ťahúňom.
Foto: amavet

Na súťažnej prehliadke zúčastnení prezentovali svoju výskumnú činnosť pomocou panelovej či posterovej prezentácie. „Náplňou dnešného dňa je, aby žiaci prezentovali výsledky svojej tvorivej vedeckej činnosti a aby boli do budúcna motivovaní na tom pracovať,“ povedal. Podľa jeho slov je východné Slovensko v tejto oblasti veľmi silné. „Aj krajský festival tu funguje stabilne. V niektorých krajoch sme ho po určitých pauzách museli obnovovať. Viaceré projekty z východného Slovenska získali umiestnenie aj v prestížnych celosvetových súťažiach,“ dodal Giba.

Ako pre TASR uviedol predseda hodnotiacej komisie z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jaroslav Hofierka, projekty sa týkali rôznych oblastí a žiaci na nich pracovali spolu so svojimi učiteľmi, resp. mentormi. „Niektoré projekty majú veľmi vysokú úroveň. Venujú sa napríklad oblastiam medicíny, biológie, paleontológie, v technických oblastiach skúmajú využitie solárnej energie, nové spôsoby dopravu, využitie energie a ďalšie,“ spresnil s tým, že dôležité sú zameranie sa na námet, jeho obsah, zoznámenie sa s problematikou a prezentácia.

Na festivale sa zúčastnili napríklad aj študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach Jozef Ryška a Peter Schuster. „Skonštruovali sme menič, ktorý mení jednosmerné napätie na striedavé a takisto ho aj zväčšuje. Potom tu máme druhý menič, ktorý následne mení frekvenciu a vie regulovať trojfázový a synchrónny motor. V praxi sa to využíva vo verejnej doprave,“ povedal Schuster s tým, že na projekte pracovali asi polroka.

Hodnotiaca komisia posunula z východného Slovenska do celoslovenského kola 34 projektov. Súťažná prezentácia a vyhodnotenie 90 najlepších vedátorských prác z krajských kôl sa uskutoční 8. a 9. novembra v Bratislave. Vybrané projekty sa budú môcť zúčastniť svetových súťaží.

UPOZORNENIE: TASR ponúk k správe zvukový záznam.

sem miaTéma TASR