Fakulta elektrotechniky láka študentov do elitnej jednotky

TASR, 7. marca 2013 12:12

V rámci náborovej kampane ich láka na tisíceurové štipendium, záruku pracovného miesta a výšku nástupného platu.

Bratislava 7. marca (TASR) – Absolventov stredných škôl opäť pozýva Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave do elitnej jednotky. V rámci náborovej kampane ich láka na tisíceurové štipendium, záruku pracovného miesta a výšku nástupného platu. Po cestách Bratislavy študentov na školu upozorňuje aj električka s odkazom "Nebuď šedý priemer, buď elita."

"Klesá počet maturantov a záujem študentov o rôzne humanitné smery sa zvyšuje. Chceli sme preto urobiť kampaň, ktorá by bola na jednej strane provokatívna, na strane druhej by maturantom zrozumiteľným spôsobom ukázala, prečo by mali ísť študovať technické odbory," povedal pre TASR dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky STU Gabriel Juhás. Kampaň preto odpovedá na základné otázky, ktoré si študent kladie pri výbere školy – aká bude kvalita štúdia, aké bude jeho uplatnenie na trhu práce, aký bude mať zárobok. "Chceli sme komunikovať so študentmi tak, ako to oni očakávajú."

Ak ide človek študovať na vysokú školu, vyberá si podľa dekana odbor, v ktorom by chcel neskôr aj skutočne pracovať. "Keď to však už vyštuduje, nemá vždy možnosť sa v ňom uplatniť. Zamestnanosť našich absolventov je však takmer 100 percent," poznamenal. Škola tiež podľa Juhása garantuje dobrý plat. "Ten nástupný je v priemere asi 1300 eur," dodal s tým, že veľa maturantov o týchto dvoch faktoroch nevie.

Keď sa už študent na fakulte ocitne, škola ho začne lákať na zaujímavé štipendium. Pripomína mu, že ak v prvom semestri urobí všetky skúšky do priemeru 1,5 dostane prospechové štipendium 1000 eur. "To je jednoduchý spôsob, ako podporiť kvalitu. Možno sa učia kvôli peniazom, ale naučia sa učiť. Chceme im tiež ukázať, že ak sú pracovití a chcú robiť, budú odmenení a nemusia chodiť po brigádach," vysvetlil Juhás s tým, že študent vlani bežne prišiel a odmietal si zo skúšky odniesť "céčko". "Na skúšku prišiel znovu." Po prvom roku kampane tak skončilo podľa dekana s priemerom 1,5 asi 20 študentov, predtým boli takí prváci možno dvaja. Ak sa študent neskôr dostane do kruhu 10 percent najlepších študentov, dostane v ďalších ročníkoch štipendium vyššie, a to do 2000 eur.

Fakulta komunikuje so stredoškolákmi aj prostredníctvom webovej stránky www.elitnajednotka.sk, sociálnej siete Facebook, ale aj prostredníctvom priamej prezentácie na 25 gymnáziách a odborných stredných školách po celom Slovensku. Okrem polepenej električky môžu študenti vo vozidlách verejnej dopravy nájsť aj rôzne letáky a do školy ich lákajú aj bilbordy.

Fakulta mala podľa slov dekana pred približne šiestimi rokmi v prvom ročníku cez 600 študentov, dnes ich má takmer 950. "Tam sme sa dostali v priebehu dvoch rokov kampane," poznamenal. "Technika nemusí byť len o kockatých hlavách, ale je to oblasť, ktorá v sebe spája inovácie a má úplne inú štruktúru ako klasický priemysel. Firmy ako Google či Facebook sú dnes lídri na svetovom trhu," uzavrel dekan.

Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR