Dušan Čaplovič bude spolupracovať s Čínou

TASR, 8. októbra 2012 8:29

Slovensko bude v oblasti školstva pokračovať v spolupráci s Čínskou ľudovou republikou. Šéf rezortu Dušan Čaplovič (Smer-SD) sa na tom dohodol počas stretnutia s čínskym veľvyslancom Gu Zipingom

Bratislava 15. októbra (TASR) - Spoluprácu má zabezpečiť obnovenie dokumentu Program spolupráce medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstvom školstva ČĽR v oblasti školstva na roky 2007-2010.

"Nový program by mal byť podpísaný po dohode a pripomienkovom konaní oboch strán na jar 2013, kedy by sa mala uskutočniť oficiálna návšteva čínskeho ministra školstva Yuana-a Renguiho v Slovenskej republike," informuje rezort školstva na svojom webe.

Exminister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) tvrdí, že sa počas svojho pôsobenia s predstaviteľmi Číny nestretol. Poukázal na štatistiku OECD Education at a Glance, ktorá porovnáva úroveň vzdelanosti v jednotlivých krajinách. Podľa nej je Čína na poslednom mieste v percente vysokoškolsky aj stredoškolsky vzdelaných ľudí. "Ťažko tam hľadať vzory," povedal Jurzyca pre TASR.

Na stretnutí sa Čaplovič s čínskym veľvyslancom zaoberali aj vzájomnou spoluprácou v oblasti športu, konkrétne výmenou trénerov či športovou odbornou činnosťou. "Rámec tejto spolupráce určuje Dohoda o spolupráci v oblasti telesnej výchovy a športu medzi MŠVVaŠ SR a Výborom pre telesnú kultúru a šport ČĽR, ktorá platí bez obmedzenia od roku 1994," píše ministerstvo na stránke.

Odborníci oboch krajín budú navyše pokračovať v spoločnej práci na vydaní čínsko-slovenského a slovensko-čínskeho slovníka. Uzavretá bude aj dohoda o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní medzi Slovenskom a Čínou.

Téma TASR