Radnica zrušila centrum voľného času, jeho činnosť preberú školy

TASR, 7. marca 2013 10:40

Jeho činnosť by mali aspoň čiastočne nahradiť školské kluby pretransformované na CVČ pri jednotlivých základných školách.

Dolný Kubín 7. marca (TASR) – Dolnokubínska radnica zrušila pod tlakom dvojtretinového poklesu finančných prostriedkov na voľnočasové aktivity detí a mládeže takmer s okamžitou platnosťou tradičné mestské centrum voľného času (CVČ). Jeho činnosť by mali aspoň čiastočne nahradiť školské kluby pretransformované na CVČ pri jednotlivých základných školách.
ILustračné foto Foto: Štefan Puškáš/TASR

„Bolo to jediné možné východisko z núdze. Výrazne okresané prostriedky sa snažíme využiť čo najefektívnejšie. Zásadnou zmenou je, že peniaze putujú zo štátu priamo obciam a tie nemajú tendenciu posúvať ich do, nazvime to, spádových CVČ, ako bolo toto naše, ktoré navštevovalo ročne tisíc detí,“ uviedol pre TASR vedúci odboru školstva dolnokubínskej samosprávy Michal Švento.

Pochopiteľné je podľa neho úsilie štátu zamedziť špekulatívnym praktikám niektorých tzv. CVČ, ktoré slúžili len na čerpanie štátnych prostriedkov. „Škoda len, že na tieto opatrenia najviac doplatia práve tí, ktorí naozaj robili,“ prízvukoval Švento. Útlmom činnosti od začiatku tohto školského roku a teraz už definitívnym zrušením CVČ Domček, ktoré bolo pokračovateľom činnosti okresného domu pionierov a mládeže založeného v roku 1963, prišlo o prácu 11 zamestnancov.

Končiaci riaditeľ spomínaného CVČ Ján Pečeňák, ktorý v tejto funkcii pôsobil viac ako dve desaťročia, skonštatoval, že až čas ukáže, či to bol správny krok. „Myslím si, že nie, lebo základné školy nikdy nenahradia špecializované zariadenie. Navyše, príslušná novela zákona sa určite zakrátko dotkne nepriaznivo aj na CVČ pretransformovaných školských klubov,“ dodal pre TASR.


Téma TASR