Detská Univerzita Komenského otvára brány po 15. raz

TASR, 16. júna 2017 12:08, aktualizované 16. júna 14:54

Zároveň odštartuje aj 7. ročník online štúdia.

Foto: BSKBratislava 16. júna (TASR) – Detská Univerzita Komenského (DUK) opäť otvára pre vzdelaniachtivé deti a mládež svoje brány. Jej 15. ročník denného štúdia pre chlapcov a dievčatá od deväť do 14 rokov sa začne 6. júla slávnostnou imatrikuláciou v Aule Univerzity Komenského v Bratislave. Zároveň odštartuje aj 7. ročník online štúdia.

"Voľakedy sme si dobrých študentov vyberali, dnes ich hľadáme. Som ale rád, že máme medzi študentmi UK aj absolventov detskej univerzity. Je to dobrá cesta, ako im ukázať kvalitu, prostredie a tvorivú atmosféru školy," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii rektor UK v Bratislave Karol Mičieta. Škola má tiež okrem iného podporiť kritické myslenie u detí, pričom vzdelávať ich budú medzinárodní odborníci z univerzít v Bratislave, Prahe, Ostrave a Oxforde. "Nebudú sa snažiť im len niečo povedať, ale do svojich prednášok vložia aj odborné poznatky, lebo sú to odborníci vo svojich odboroch," doplnil Mičieta.Letné štúdium otvorí profesorka University of Oxford Dame Carol Robinson, ktorá vysvetlí, prečo včely bodajú. Celkovo je pripravených deväť prednášok, v rámci ktorých sa študenti dozvedia aj to, prečo krevety a morské sasanky žijú spolu alebo prečo hudba niekedy ladí a niekedy neladí. Hľadať odpoveď budú na otázku, prečo môžu byť niektoré lieky škodlivé či prečo zabúdame. Cyklus prednášok uzatvorí koncom augusta rektor Univerzity Karlovej v Prahe Tomáš Zíma, ktorý porozpráva o tom, prečo sa vyšetruje krv. Popri samotných prednáškach bude program DUK obohatený aj o 15 druhov rôznych sprievodných programov, ako sú workshopy, exkurzie, tvorivé dielne, škola v prírode či Parlamentná hodina otázok s poslancami Národnej rady SR.Univerzita však opäť myslí aj na deti, ktoré by chceli štúdium absolvovať, ale je pre nich komplikované cestovanie do Bratislavy z rôznych kútov Slovenska alebo žijú v zahraničí. Pre nich sa otvára 7. ročník online štúdia, do ktorého sa môžu prihlásiť do konca júla. Každý rok sa hlásia deti z celej Európy, štúdium dokonca absolvovali aj deti žijúce v USA. V praxi to funguje tak, že prednášky bývajú po ich skončení k dispozícii na webovej stránke aj spolu s otázkami, ktoré deti musia zodpovedať a kritériá určia, či prednášku úspešne podľa výsledkov absolvovali.


Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac