Deniska dostala krištáľové srdce Spoločnosti Ferdinanda Martinenga

TASR, 11. júna 2014 15:04

Deniska sa napriek svojmu hendikepu rozhodla vyrobiť stovky postavičiek z fimo-hmoty. S pomocou školy ich predávali a peniaze venovali detskému oddeleniu Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Dubnica nad Váhom 11. júna (TASR) – Krištáľové srdce Spoločnosti Ferdinanda Martinenga odovzdali dnes ôsmačke Základnej školy C I. v Dubnici nad Váhom autistke Deniske Strakovej. Deniska, ktorú ako prváčku integrovali medzi zdravé deti, si ocenenie prevzala z rúk predsedu Spoločnosti Ferdinanda Martinenga Petra Kurhajca.
Foto: Radovan Stoklasa/TASRNapriek svojmu hendikepu rozhodla vyrobiť stovky postavičiek

Podľa učiteľky Márie Guľovej sa Deniska napriek svojmu hendikepu rozhodla vyrobiť stovky postavičiek z fimo-hmoty, s pomocou školy ich predávali za ľubovoľnú cenu a výťažok venovali detskému oddeleniu Fakultnej nemocnice v Trenčíne. „Integrácia Denisky bola spočiatku veľmi ťažká, no za pomoci rodičov, učiteľov, asistentov sme sa dopracovali až do súčasného stavu. Deniska je veľmi kreatívna, vie robiť úžasné veci,“ povedala Guľová, podľa ktorej je Deniska výborná žiačka, je intelektuálne na vysokej úrovni a navyše má dobré srdce.

Foto: Radovan Stoklasa/TASR


Krištáľové srdiečko je podľa Kurhajca forma poďakovania a odovzdávajú ho, keď sa dozvedia o peknom čine. Za desať rokov existencie spoločnosti ich odovzdali asi 90, medzi inými aj Matejovi, ktorý po údere blesku na Súľove utekal päť kilometrov do dediny po pomoc pre svojho otca, alebo bezrukému paralympijskému reprezentantovi Viktorovi Keménymu. „To nie je otázka rýchlokvasených celebrít, to je otázka srdca a úprimnosti. Často sú to ľudia zabudnutí, ocenenie by malo byť akýmsi dopingom, že robia správnu vec. Denisku sme si vybrali za jej krásny, šľachetný čin, keď niekoľko mesiacov pripravovala niečo, čím by pomohla iným,“ zdôraznil Kurhajec.

Tu bude player


Krištáľové srdce Denisku potešilo a prekvapilo zároveň

Až do samotného odovzdávania vôbec nevedela, že dostane nejaké ocenenie. „Veľmi ma to potešilo a som šťastná, že som ho mohla dostať. Rodičia mi povedali, že dnes bude v škole nejaká slávnosť, no že dostanem ocenenie ja, to som vôbec netušila,“ povedala prekvapená Deniska, ktorá zároveň poďakovala rodičom, učiteľom, asistentom a spolužiakom za dlhoročnú pomoc a podporu.

Podľa spolužiakov je Deniska akýmsi slniečkom celej triedy, jej energiu a elán jej často závidia aj zdraví spolužiaci. „Aj keď my niečo ofrfleme, ona sa na to pozrie tak pozitívne a povzbudí nás,“ povedala spolužiačka Tereza.

Téma TASR