Vitajte v nemocničnom cirkuse, kde sa lieči smiechom

Školský servis, 25. apríla 2019 8:15

Klauni o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors oslávili 10. výročie Cirkusu Paciento. freeSAT opäť podporil nemocničné predstavenie.

Cirkus Patiento Foto: Cirkus Patiento


Bratislava 25. apríla (SkolskyServis.sk) - Predstavte si detskú nemocnicu, kde sa z pacientov stávajú cirkusoví umelci. Pripravujú predstavenia pre ostatné hospitalizované deti, rodičov a lekárov. Profesionálni zdravotní klauni o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors navštevujú nemocnice, pomáhajú deťom osvojiť si umenie zábavy a zároveň využívajú liečivú silu smiechu. Energiu a radosť prinášajú dokonca i deťom na onkologickom oddelení. Zdravotní klauni s červenými nosmi pripravili svoj Cirkus Paciento aj v detskej nemocnici na bratislavských Kramároch, kde hospitalizované deti predviedli svoje najlepšie kúsky a pripravili úžasné predstavenie. Miestny poskytovateľ služieb satelitnej televízie freeSAT podujatie opäť podporil - už tretí rok po sebe pomáha pritiahnuť pozornosť k zázračným metódam o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors a k tomu, aké je dôležité starať sa jeden o druhého.

Cirkus Patiento Foto: Cirkus Patiento


Palička tancuje na zemi, vrtí sa, otáča a pomaly stúpa nahor. Na tvári mladého chlapca v čiernom plášti vidno obrovské sústredenie. V rukách drží ďalšie dve tyče, s ich pomocou paličku obracia, žongluje s ňou a s ľahkosťou jej udáva smer. Hoci je malá miestnosť úplne plná, je v nej absolútne ticho. Palička vyskáče až nahor, nebezpečne zabalansuje a zapotáca sa. Chlapec si zahryzne do pery a v poslednej chvíli ju zachytí. Palička posledný raz zatancuje, chlapec sa otočí a ladným oblúkom ju pošle ponad svoju hlavu presne tam, kam potrebuje. Napätie opadne, v miestnosti prepukne jasot. Cirkusant Ivan sa ukloní a črty tváre prezradia spokojný úškrn. Pohľadom nájde v obecenstve svoju mamu a očami sa usmeje. Vychutnáva si potlesk: ostatných detí, lekárok i sestričiek. Napraví si rúšku na tvári a pomedzi stojany s infúziami sa prederie na svoje miesto. Pretože toto nie je bežný cirkus. Toto je Cirkus Paciento na onkologickom oddelení detskej nemocnice v Bratislave, kde smiech osladzuje aj tie najtrpkejšie dni a kde sa deti na celý týždeň stávajú cirkusovými umelcami.

„Záverečné vystúpenie bolo skvelé, som rád, že aj moje číslo ostatných pobavilo. A aj keď sa mi niečo nepodarilo, bolo to komické a všetkých to rozosmialo,“ hovorí spokojne po svojom čísle cirkusant Ivan. „Stále sa niečo dialo, celý týždeň bol zaujímavý. Deťom sa vystupovať páčilo, už počas nácviku sme zažívali veľa zábavy a vtipných chvíľ. Myslím, že najmä malým deťom to veľmi pomáha,“ dodáva.

Princezné a kúzelníci existujú!

Na javisku medzitým pokračuje predstavenie. Dvojica klaunov s výraznými červenými nosmi sa prekára a z obecenstva sa ozýva smiech. Luigi a Karmenádla pripravujú oslavu a pred cirkusovú oponu za nimi postupne prichádzajú malí pomocníci, aby ukázali, čo sa naučili. Princezné so šatkami na hlavách žonglujú so šatkami v rukách, chlapci predvádzajú svoje kúzelné triky tak, aby sa nezamotali do hadičiek, vedúcich kamsi pod ich tričká. Zapojí sa dokonca aj malé batoľa; nadšene máva ručičkami a praská nimi mydlové bubliny.

Profesionálni zdravotní klauni o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors na Oddelení hematológie a onkológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave strávili celý týždeň. S deťmi nacvičovali program a pomáhali im zabudnúť na nepríjemnú realitu.

Cirkus Patiento Foto: Cirkus Patiento


„Cirkus Paciento na onkologických oddeleniach považujem za zvlášť dôležitý. Je to jedno z najťažších oddelení a preto je práve pre tieto deti veľmi motivačné a prínosné, že napriek diagnóze dokážu prekonať samé seba, učia sa niečo nové, stávajú sa hviezdami a to všetko im dáva sebavedomie i chuť do života. Takže Cirkus Paciento môže mať do istej miery aj terapeutický význam. Okrem toho im celotýždňové aktivity vyplnia dlhý čas v nemocnici,“ hovorí Boris Bačík – klaun Luigi.

Narodeniny v nemocnici

Predstavenie postupne smeruje k vyvrcholeniu a na scéne sa má objaviť torta. Nie je to jednoduché, keďže klauni ju zabudli upiecť a tak musia pomôcť deti čarovaním. Keď sa zázračná torta objaví, všetci sú zvedaví, kto je vlastne oslávenec. Čoskoro zistia, že ním je samotný Cirkus Paciento - zázračný program, ktorý zabáva choré deti na celom Slovensku už 10 rokov. Samotné o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors si tento rok pripomína 15. výročie založenia.

Počas svojej existencie narástlo zo 4 klaunov na 60 a profesionálni zabávači predpisujú smiech v 53 slovenských nemocniciach. Mesačne zvládnu 230 klauniád, celkovo majú za sebou už viac ako 20-tisíc vystúpení. Okrem pravidelných návštev na oddeleniach majú i špeciálne programy ako je práve Cirkus Paciento.
Rozdávať radosť a smiech môžu klauni aj vďaka podpore bežných ľudí, darcov a firiem, ktoré cítia potrebu podporiť takúto dôležitú vec. Poskytovateľ služieb satelitnej televízie freeSAT podporuje jeden týždňový cirkusový program už tretí rok - tentoraz sa rozhodol pre Cirkus Paciento na onkologickom oddelení v bratislavskej nemocnici. „Úsmevy na detských tvárach sú vždy neoceniteľné,“ hovorí Catalin Itu, výkonný riaditeľ UPC DTH a slovenskej značky freeSAT. „Sme radi, že môžeme svojou troškou prispieť k tomuto fantastickému programu, ktorý reálne deťom pomáha, rozosmieva ich a umožňuje im prekonať každodenné zápasenie s chorobou. Podporou Cirkusu Paciento by sme radi svojou trochou prispeli k pomoci a uľahčili deťom a ich rodinám ich neuveriteľne zložitú situáciu.“

Záverečné predstavenie cirkusu si s deťmi užívali aj rodičia. Niektorí z nich sa aj sami zapojili a na pódiu predvádzali klaunské umenie spolu s deťmi. „Teší ma, že sa tu niečo také deje. Veľmi to oživí nemocničné prostredie a nemusíme myslieť len na to, čo nás väčšinu času trápi - chorobu a problémy s tým spojené,“ hovorí Ivanova mama. „Zdravotní klauni sú výborní a želám im, aby im pozitívna energia ešte dlho ostala a mohli ju rozdávať čo najdlhšie“.


Téma TASR