Čínsky veľvyslanec: Budeme podporovať rozvíjanie výučby čínštiny

TASR, 22. mája 2018 15:57

Sedemnásty ročník vedomostnej súťaže v čínskom jazyku sa konal v piatok v Bratislave pod heslom Jeden svet, jedna rodina.

Bratislava 22. mája (TASR) - Súťažiaci ukázali veľmi dobrú znalosť čínštiny. Zhodnotila česko-slovenské kvalifikačné kolo 17. ročníka celosvetovej súťaže vysokoškolákov v znalosti Číny a čínskych reálií vedúca Katedry východoázijských štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a riaditeľka Konfuciovho inštitútu pri UK Jana Benická.
Ilustračné foto Foto: Pixabay

"Na súťaži som sa zúčastnil druhýkrát počas mojej misie na Slovensku. Prvýkrát pred dvoma rokmi a teraz a musím konštatovať, že úroveň uchádzačov je čím ďalej tým lepšia a mám z toho veľkú radosť," povedal pre TASR po súťaži veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) na Slovensku Lin Lin.

"Politikou ČĽR je čím ďalej tým viac sa otvárať svetu a nadväzovať kontakty s rôznymi krajinami po celom svete, a preto je, samozrejme, logické, že podporujeme aj rozvíjanie výučby čínštiny po celom svete, aby sa tento proces optimalizoval a urýchlil," uviedol veľvyslanec.

Číne a veľvyslanectvám ČĽR v jednotlivých krajinách záleží na tom, aby sa vo svete rozvíjalo vyučovanie čínštiny, aby sa mladí ľudia učili po čínsky, aby mali radi Čínu. Na súťaži sa preto zúčastnil veľvyslanec osobne, ako aj ďalší predstavitelia veľvyslanectva, konštatovala Benická.

Sedemnásty ročník vedomostnej súťaže v čínskom jazyku sa konal v piatok v Bratislave pod heslom Jeden svet, jedna rodina. V súťaži českých a slovenských študentov zvíťazila Kamila Schejbalová z Konfuciovho inštitútu Univerzity Palackého v Olomouci, ktorá sa učí čínsky jazyk štyri roky. Českú a Slovenskú republiku bude reprezentovať vo finále v júli v Pekingu.

Súťaž pozostávala z dvoch častí - ústnej, v ktorej súťažiaci predniesli prejav na tohtoročnú tému a odpovedali na otázky poroty. V druhej časti museli preukázať talent, súťažiaci sa predstavili v kaligrafii, speve či v hre na čínskom hudobnom nástroji.

Súťaž organizovalo Veľvyslanectvo ČĽR na Slovensku v spolupráci s Katedrou východoázijských štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Zúčastnili sa nej najlepší študenti zo Slovenskej a Českej republiky, priblížila Benická.

Od roku 2002 vyhlasuje súťaž Ministerstvo školstva ČĽR, môžu sa na nej zúčastniť vysokoškoláci nad 18 rokov, ktorí majú preukázať znalosť čínštiny a čínskych reálií, doplnila.

"Veľmi ma teší, že vo svete stále stúpa záujem vysokoškolákov a dokonca aj stredoškolákov o výučbu čínštiny a takisto ma veľmi teší, že tento stúpajúci trend pozorujem aj na Slovensku," vyzdvihol veľvyslanec.

"Preto bude Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky veľmi podporovať, aby sa rozvíjala výučba čínštiny na stredných a vysokých školách a takisto aj túto súťaž v znalosti čínštiny Čínsky most, pretože je to veľmi dôležité pre rozvoj vzťahov medzi dvoma krajinami," dodal veľvyslanec.

Téma TASR