Celoslovenské kolo súťaže Land Rover 4x4 určilo víťazov

Školský servis, 23. januára 2019 11:58

Svetové finále bude v apríli v Londýne.

Nitra 23. januára (SkolskyServis.sk) - V priestoroch závodu Jaguar Land Rover v Nitre sa uskutočnil už tretí ročník inovatívnej súťaže študentov Land Rover 4x4. Zúčastnilo sa na ňom 60 žiakov stredných škôl z celého Slovenska, ktorí súťažili v rôznych technologických kategóriách a prezentovali svoje zručnosti a vedomosti z oblasti STEM /veda, technika, inžinierstvo a matematika/. Na podujatie zavítali aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Andrew Garth, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, ako aj prevádzkový riaditeľ nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover Alexander Wortberg.

Celoslovenské kolo súťaže Land Rover 4x4 v Nitre Foto: DSA


Odbornú hodnotiacu porotu vytvorili zástupcovia centrály spoločnosti Jaguar Land Rover vo Veľkej Británii, ako aj predstavitelia viacerých slovenských a zahraničných firiem a inštitúcii a zástupcovia Ministerstva dopravy a Ministerstva hospodárstva. Na základe jej hodnotenia sa napokon umiestnili na prvých troch miestach Gymnázium na Poštovej ulici v Košiciach, Stredná priemyselná škola elektrotechnická na ulici Komenského v Košiciach a Súkromná stredná odborná škola polytechnická DSA na Novozámockej ulici v Nitre. Práve na tejto škole sa pre nitriansku automobilku JLR pripravujú v rámci duálneho vzdelávania žiaci v štvorročnom maturitnom študijnom odbore mechanik mechatronik. Tri spomenuté víťazné súťažné družstvá celoslovenského kola sa zúčastnia na svetovom finále projektu Land Rover 4x4 , ktoré sa uskutoční v apríli na Univerzite of Warwick Coventry v Londýne.

Celoslovenské kolo súťaže Land Rover 4x4 v Nitre Foto: DSA


V rámci súťaže Land Rover 4x4, ktorá je určená študentom stredných škôl, museli tímy skonštruovať, vyrobiť a následne na závodnej dráhe súťažiť s diaľkovo ovládaným modelom terénneho vozidla, zostrojeného v súlade so zadanou technickou špecifikáciou. Súčasťou súťaže bola aj ústna obhajoba konštrukcie a výroby modelu pred technickou porotou, obhajoba marketingových aktivít a práca so sponzormi pred marketingovou porotou. Na súťaži, ktorá vznikla vo Veľkej Británii a ktorú nielen finančne, ale aj organizačne a technicky podporuje automobilka Jaguar Land Rover, sa každý rok zúčastňujú školy z niekoľko desiatok krajín viacerých kontinentov.

Téma TASR