Celoročná matematická on-line súťaž MAKS pre všetkých, ktorým to páli,

TASR, 21. septembra 2018 14:51

oslávi tento rok už svoje 25. narodeniny.

Bratislava 21. septembra (SkolskyServis.sk) - Štvrťstoročie trvania súťaže je veľký dôvod na radosť a hrdosť, lebo súťaž má stále svojich fanúšikov. Za túto dobu sa nad maksovskými úlohami zamýšľalo takmer pol milióna žiakov. Mnohí z nich sú dnes úspešní inžinieri, vedci, lekári. A mnohí do súťaže už prihlasujú vlastné deti.

Chcel by som sa vám všetkým poďakovať za to, čo robíte pre naše deti. Je pre nich obrovská príležitosť naučiť sa niečo nové zaujímavou formou, resp. overiť si získané vedomosti. A k tomu všetkému maximálne profesionálny prístup. Len tak ďalej!
Martin Hollý, otec Maksáča

Na MAKS-ovi sa mi páči, že úlohy sú prepojené so životom, spájajú sa s bežnými detskými aktivitami, sú aktuálne, moderné, pritom milé a zaujímavé. A hlavne – sú vyriešiteľné s použitím mentálnej vybavenosti príslušnej vekovej kategórie, trénujúc logiku, postreh a možno aj vtip riešiteľov. PaedDr. Kvetoslava Wagnerová

Na MAKSovi si mnohí cenia aj to, že nehľadá iba matematické talenty. Je určený všetkým, ktorí si chcú tré¬no¬vať myslenie a zažiť radosť z objavu a úspechu. Netradičné zaujímavé úlohy prebudia zvedavosť aj u tých, ktorí často odolávajú „školskej“ matematike.
M. Dományová, stará mama Maksáčky

Matiku nemám až tak rada, ale MAKSa si vždy rada vyriešim.
Adelka

Mnohí s prekvapením zistia, že ich baví sa trochu potrápiť, že matematika nie sú len vzorce a naučené po¬stupy, že mnohé úlohy vyžadujú skôr zdravý úsudok ako náročné matematické vedomosti. Deti oceňujú aj to, že súťaž prebieha on-line, môžu si vybrať, ktoré úlohy budú riešiť, rýchlo sa dozvedia svoje výsledky a za svoj výkon získavajú diplomy s titulom MAKSiHviezda matematického neba či MAKSiFrajer a pekné ceny.
Bude MAKS aj na budúci rok? Súťaž ma veľmi bavila a ak by bola, určite sa zapojím.

Magdalénka

MAKS je pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a prímy – kvarty osemročných gymnázií
Súťaž je počas školského roka rozdelená do ôsmich kôl. V každom kole žiaci riešia 4 úlohy. Úlohy 1. kola sú už v školách aj na stránke maks.sk. Termín prihlásenia do súťaže a odoslania odpovedí na 1. kolo je 8. október 2018.

Foto: TASR


V minulom školskom roku MAKS ponúkol svojim riešiteľom aj takéto úlohy:

KARTIČKY
Bez popisu Foto: TASR

Peter vytvoril z ôsmich rovnakých štvorcových kartičiek ukladaním na seba a vedľa seba štvorec so stranou dvakrát dlhšou ako je strana kartičky. Kartičky sú označené písmenami A – H. Na samom vrchu je kartička s písmenom A. Ostatné kartičky sú čiastočne zakryté. V akom poradí Peter kartičky ukladal?
RIEKA
Foto: TASR

Pani Alena s dcérou Barborou a manželia Karol a Dáša s dcérou Emou a synmi Filipom a Šimonom sa vybrali na výlet. Problém nastal, keď prišli k rieke a potrebovali sa dostať na druhý breh. Našťastie, pán Karol našiel v rákosí ukrytý malý čln. Zmestia sa doň však najviac traja ľudia. Deti sú ešte malé, preto stále musia byť aspoň s jedným svojím rodičom. Čln vedia ovládať len rodičia. Na aký najmenší počet preplavení cez rieku sa všetci dostanú na druhý breh?

Téma TASR