V Kysuckom múzeu spoznali školáci pečenie vianočných oblátok

TASR, 15. decembra 2017 10:15

S pečením vianočných oblátok sa vo štvrtok zoznámili kysuckí školáci počas tvorivých dielní v Kysuckom múzeu v Čadci.

Čadca 15. decembra (TASR) – Škoricové a vanilkové vianočné oblátky tvorila priamo pred ich očami Katarína Čierňavová z Novej Bystrice – Vychylovky.
Na snímke pečenie tradičných vianočných oblátok v Kysuckom múzeu v Čadci dňa 14. decembra 2017. FOTO TASR - Erika Ďurčová Foto: TASR

Vianočná oblátka musí podľa nej byť krehká a sladká. "Za sezónu sú to tisíce. Väčšinou sa to porozdáva po rodinách, po susedoch. Venujem sa tomu 15 rokov a priviedla ma k tomu nuda na materskej. Chcela som to vyskúšať, lebo ich nikto u nás nepiekol. Sme v obci tri, sme tam kolegyne, čo takto pečieme," povedala Čierňavová.

"Ja dávam do cesta med aj maslo. Niekde nedávajú vôbec maslo, len cukor, vodu, mlieko, vajíčko. A tieto sú tým lepšie, že je tam maslo. Staré oblátkarky nechcú dať recept, tak ho musí človek poskúšať. Lebo koľkokrát sme z toho piekli aj palacinky," doplnila Čierňavová.

Tvorivé dielne pripravili podľa kultúrnej manažérky Kysuckého múzea Dariny Hnidkovej pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov. "Pečenie tradičných škoricových a vanilkových vianočných oblátok je vo štvrtok a v utorky sme pripravili výrobu nezvyčajných ozdôb na stromček z krepového papiera. Sú to také ružičky, ktorými sa zdobil vianočný stromček v obci Čierne. Predstavujeme aj betlehemy. Sú to detské práce, ktoré nám vyrobili detičky zo základných škôl a zo základných umeleckých škôl z regiónu Kysúc," dodala Hnidková.Téma TASR